5. listopadu 2018 9:00, aktualizováno  11:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínský prezident Si se přihlásil k otevřenému trhu, slíbil další snižování dovozních cel

Prezident ČR Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a ruský premiér... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČR Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a ruský premiér... | foto: ČTK

Šanghaj  Čínský prezident v pondělí v projevu na slavnostním zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) slíbil další snižování dovozních cel a otevíraní čínského trhu zahraničním investorům. „Hospodářská globalizace je nezvratný trend dějin,“ řekl Si Ťin-pching a v narážce na ochranářskou politiku prosazovanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem odsoudil „zákon džungle“. Konkrétní návrhy ke snížení napětí v obchodních vztazích ale neučinil.

I přes ujištění, že Čína myslí otevření svého trhu vážně, zmínil Si spíše vágně, že Peking plánuje zvýšení dovozu a domácí spotřeby a odstraňování obchodních bariér spolu s lepší ochranou autorských práv. Předpokládá nicméně nově, že Čína v příštích 15 letech doveze zboží v hodnotě 30 bilionů dolarů (679 bilionů Kč) a služby za deset bilionů dolarů. Ještě loni odhadoval objem dováženého zboží pouze na 24 bilionů dolarů.

Veletrhu CIIE s podtitulem „Nová éra, společná budoucnost“ se podle organizátorů účastní přes 130 zemí, 80 z nich včetně Česka se představuje národními pavilony. Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny, v pondělí čínského prezidenta provedl českou expozicí.

Prezidenta ČR Miloše Zemana vítá čínský prezident Si Ťin-pching.
Na snímku ze společného fotografování je český prezident osmý zleva, vedle něj...

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard. Přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy se pak v srpnu vyšplhal na nový rekord 31,05 miliardy dolarů (689,8 miliardy Kč), a to navzdory obchodní válce, kterou Trumpova administrativa zahájila v červenci postupným zaváděním dovozních cel na čínské zboží.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz