29. prosince 2014 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínští cenzoři sebrali lidem Gmail. Jde o součást ’Great Firewall'

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Čínské úřady na konci minulého týdne zablokovaly služby elektronické pošty Gmail od společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako „Great Firewall of China“.

Na cenzurní zásah upozornila v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje činnost čínských cenzorů.

Služby Googlu jsou v Číně systematicky narušovány od konce května, to znamená od doby krátce před 25. výročím potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men.

ČTĚTE TAKÉ:

V pátek byl připojení zcela zbaven velký počet čínských adres Gmailu a služba je podle uživatelů nedostupná i dnes, uvedla GreatFire.org.

Google se v roce 2010 rozhodl odejít z kontinentální Číny s tím, že se nehodlá dál podřizovat čínské cenzuře a snášet časté hackerské útoky. Uživatelé z pevninské Číny ale mohli vyhledávací a další služby Googlu používat přes jeho portál v Hongkongu.

Cenzoři škodí i za hranicemi

„Domnívám se, že vláda se snaží ještě víc omezit přítomnost Googlu v Číně a dokonce oslabit jeho podíl na zahraničních trzích,“ řekl agentuře Reuters jeden z anonymních členů GreatFire.org.

„Představte si, že zahraniční uživatelé Gmailu se nebudou moci spojit s čínskými klienty. Mnoho lidí venku by tak muselo od Gmailu odejít,“ dodal.

Google v pátek zaznamenal prudký pokles provozu na čínských účtech Gmailu. „Kontrolovali jsme to a na naší straně jsme žádnou závadu nezjistili,“ sdělil singapurský mluvčí Googlu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA HORIZONTÁLNÍ FRÉZKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz