Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Béda Trávníček míří na východ. Číňané koupili Mountfield

Béda Trávníček, symbol společnosti Mountfield. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Béda Trávníček, symbol společnosti Mountfield. | foto: Repro Mountfield

PRAHA Ivan Drbohlav, který před 26 lety založil řetězec hobbymarketů Mountfield, prodal svůj majoritní podíl ve společnosti čínským investorům z firmy Eurasia Development Group. Hodnotu transakce neuvedl, považuje ji ale za úspěšné vyvrcholení dlouholeté práce.

„Přestože jsme se dohodli, že nebudeme říkat cenu, myslím si, že je to dobré vyvrcholení 26leté práce,“ řekl serveru Novinky.cz Drbohlav. „Jsem s transakcí spokojen, naši akcionáři také. Ta investice bude vhodná pro vývoj naší firmy,“ dodal.

Podnikatel dále uvedl, že o prodeji Mountfieldu začal uvažovat asi před rokem. S Čínou v minulosti už úzce spolupracovali a konkrétní firmu Eurasia Development Group, která má sídlo v Hong Kongu, prý zná.

Podnikatel Ivan Drbohlav.

Podnikatel Ivan Drbohlav.

Drbohlav založil Mountfield v roce 1991, první tuzemskou prodejnu otevřel v březnu téhož roku v Mnichovicích u Prahy. Firma má v Česku 57 prodejen a zaměstnává 1260 lidí. ́Drbohlavovi náleželo 71,5 procenta firmy.

Obrat trhu se zbožím pro dům, bydlení a zahradu činí v Česku zhruba 30 miliard korun ročně. Na tuzemském trhu působí sedm řetězců - OBI, Bauhaus, Baumax (Merkury Market), Globus Baumarkt, Hornbach Baumarkt, Uni Hobby a Mountfield.

Hobbymarkety Hornbach v Česku ve finančním roce 2015/2016 měly zisk 290 milionů korun, tržby dosáhly 5,6 miliardy korun. OBI v roce 2014 vykázalo zisk 101 milionů a tržby pět miliard korun.

Společnost Mountfield

  • Zakladatelem firmy je Ivan Drbohlav (61), který v roce 1991 otevřel se společníky první prodejnu Mountfield ve své garáži v Mnichovicích u Prahy. Drbohlav, který před rokem 1989 pracoval v podniku zahraničního obchodu Motokov a například prodával české traktory ve Velké Británii, dokonale využil své zkušenosti a zaplnil jednu z mnoha mezer na tehdy nově se utvářejícím maloobchodním trhu v Česku. Díky neexistenci specializovaných obchodů pro kutily a zahrádkáře se Mountfield brzy zapsal do širokého povědomí.
  • Firma uspěla také i díky tomu, že předběhla nástup nadnárodních řetězců na český trh a podle tisku i proto, že se pro rozjezd nepotřebovala zadlužit. Drbohlav tak mohl začít do Česka dovážet zahradní techniku bez potřebného kapitálu díky dobrým vztahům s anglickými partnery a vyjednaným dodavatelským úvěrům. A na pozdější masivní nástup zahraničních hobbymarketů firma dokázala reagovat důrazem na osobní poradenství a servis.
  • Za úspěchem Mountfieldu stojí i nápadité reklamní kampaně, společnost patří k největším zadavatelům reklamy v zemi. Zákazníky lákala na kolo štěstí, kde mohli získat slevy, i na různé "dárky" k nákupu či na možnost vyhrát automobil. Značku firma posiluje i angažováním osobností (Jiřina Bohdalová, Danny Trejo, Zdeněk Izer) či za pomoci firemního symbolu - postavičky Bédy Trávníčka.
  • Firma Mountfield se díky růstu stala ze živnosti akciovou společností (do obchodního rejstříku byla zapsána 4. listopadu 1997) a dále rozšiřovala počet poboček i nabízený sortiment. Vedle zahradní techniky a dalších zahrádkářských potřeb se začala věnovat i prodeji jízdních kol (nyní je už nenabízí), bazénů, saun, zahradního nábytku, kotlů i krbových kamen a například i elektroniky.
  • V současnosti má Mountfield v Česku a na Slovensku síť více než 70 prodejen a přibližně stejný počet servisních středisek a bazénových center. Sortiment nabízí také prostřednictvím firemního e-shopu. Kromě toho Mountfield vlastní například výrobce zahradních bazénů Garsys, má majoritní podíl v letecké společnosti F AIR a spoluvlastní extraligový hokejový klub Mountfield HK.
  • Drbohlav (dosud ve firmě držel podíl 71,5 procenta) podle serveru IHNED.cz rezignoval začátkem listopadu na funkci předsedy představenstva a zároveň generálního ředitele firmy. "Novému majiteli akcií jsem slíbil, že po určitou dobu budu jeho zájmy ve firmě zastupovat," uvedl Drbohlav s tím, že v Mountfieldu se nadále bude věnovat obchodu. Jeho dřívější funkce po něm přebrala dosavadní výkonná šéfka společnosti Jana Moravová.
  • Mountfieldu loni klesl zisk meziročně více než pětkrát na 15 milionů korun. Tržby naopak stouply o 16 procent na 4,5 miliardy korun.
,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.