16. září 2014 8:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínští milionáři plánují opustit svou zemi. Odejít jich chce polovina

Čínské peníze. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské peníze. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PEKING Téměř polovina čínských milionářů má v plánu odstěhovat se ze své země v příštích pěti letech. Podle televize CNBC by takový únik mohl prohloubit obavy o vývoj čínské ekonomiky - místo toho, aby tito lidé investovali v Číně, přesunuli by své peníze do zahraničí.

Podle výzkumu společnosti Barclays and Ledbury mezi více než dvěma tisíci lidí ze sedmnácti zemí světa, jejichž majetek dosahuje hodnoty 1,5 milionu dolarů a více (32 milionů Kč), prozradilo 47 procent čínských milionářů svůj záměr emigrovat. Dalších 20 procent uvedlo, že zatím neví, zda vlast opustí.

To představuje nejvyšší míru plánovaného odlivu milionářů na světě. Na druhém místě je Katar s 36 procenty a na třetím místě region Latinské Ameriky s 34 procenty.

Budoucnost pro děti i lepší vzduch

Jako důvod emigrace označilo 78 procent čínských respondentů hledání "lepšího vzdělání nebo pracovních příležitostí" pro své děti. Sedmdesát tři procent uvedlo, že hledá "ekonomickou bezpečnost" a 72 procent, že si přeje "příznivé ovzduší." Jako ideální místo pro pobyt jich nejvíce označovalo Hongkong, Kanadu a USA.

PSALI JSME:

Průzkum tak doplňuje zjištění čínského časopisu o bohatství a luxusu Hurun Report z počátku roku 2014, podle kterého 64 procent čínských milionářů buď již emigrovalo, nebo se k tomu chystá.

I jiné asijské milionáře láká především přesun do severní Ameriky, zatímco ti blízkovýchodní jsou v tomto ohledu rozdělení na dvě poloviny: ta druhá polovina upřednostňuje Evropu.

Lidovky.cz, ČTK