17. května 2012 22:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA uvalily na čínské dovozy solárních panelů vysoká cla

solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

WASHINGTON Spojené státy uvalily na dovoz solárních panelů z Číny relativně vysoká antidumpingová cla. Americké ministerstvo obchodu dospělo k závěru, že čínští výrobci prodávali své produkty na americkém trhu "nelegálně" pod tržní cenou, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj.

Už v březnu ministerstvo stanovilo na dovoz čínských solárních zařízení cla za jejich státní podporu, ta byla ale víceméně symbolická. Na největší čínské vývozce Suntech Power Holdings a Trina Solar, kteří Washingtonu poskytli požadované informace, uvalila vláda předběžně clo 31 procent. Někteří další vývozci však budou muset platit až 250 procent navíc z hodnoty svého exportu, uvedl zdroj.

ČTĚTE TAKÉ:


Cla na Suntech a Trinu jsou stále výrazně nižší, než za jaká lobbovala společnost Solar World USA a dalších šest amerických výrobců solárních panelů. Ti podali u vlády stížnost na údajně nelegálně podporovaný a dumpingový dovoz čínských panelů loni v listopadu a žádali pro největší vývozce cla přes 100 procent.

V březnu ministerstvo obchodu stanovilo na dovoz solárních panelů z Číny vyrovnávací cla v sazbách pod pěti procenty. Vláda zjistila, že Peking domácí produkci fotovoltaiky sice subvencuje, avšak jen v minimálním rozsahu.

Z čeho se skládají solární panely?

Hodnota amerického dovozu solárních panelů z Číny loni podle odhadů odvětví vzrostla na 2,8 miliardy dolarů (56 miliard Kč). Byl to více než dvojnásobek dovozu v roce 2010.

Proti zásahu, který by v USA ještě více zdražil solární energii, se loni ostře postavili američtí provozovatelé fotovoltaických elektráren. Koalice pro dostupnou sluneční energii, která sdružuje 25 firem, uvedla, že uvalením cel přijde americká ekonomika o 100 000 pracovních míst.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Sektor fotovoltaiky v USA i jinde zažívá těžké problémy a řada firem v něm i přes štědrou podporu vlád zkrachovala. Ceny solárních zařízení v loňském roce výrazně klesly, protože prudkého růstu poptávky mohutně dotovaných západních provozovatelů solárních elektráren využili čínští výrobci, kteří prudce zvýšili svou podstatně levnější produkci. Politikům v Berlíně a Washingtonu se tak zhroutily sny, že jejich země se stanou centry rozvoje fotovoltaických technologií.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.