15. prosince 2011 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínští výrobci solárních panelů drtí západní firmy

Solárni panely - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárni panely - ilustrační foto. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Rok 2011 - rok bankrotů. Takový pocit mohou mít evropští a severoameričtí výrobci solárních panelů, které drtí levnější čínská konkurence a klesající poptávka. Tento týden skončil v insolvenčním řízení německý podnik Solon.

Několikaměsíční úsilí o finanční restrukturalizaci a vstup strategického investora bylo marné. „Solon využije možnosti restrukturalizace podle insolvenčního zákona,“ uvedla mluvčí firmy Therese Raatzová.

ČTĚTE VÍCE:

Solon již delší dobu hospodařil se ztrátou, jen za první tři čtvrtletí letošního roku se jednalo o 208 milionů eur (5,3 miliardy korun). Tržby z prodeje meziročně klesly o 11 procent na 358 milionů eur. Podobných případů se letos odehrálo hned několik. Konec oznámily německé společnosti Signet Solar a Arise nebo podniky Evergreen Solar, Solyndra, Beacon Power a SpectraWatt ze Spojených států amerických.

Další významní výrobci solárních panelů, například REC, Conergy nebo SolarWorld, letos oznámili omezení výroby a propouštění zaměstnanců. Předchozí léta přinesla masivní nárůst zájmu o výrobu elektřiny ze slunečního záření. Jenže řada zemí dotace či poskytování zvýhodněných výkupních cen zastavila nebo omezila poté, co se projevil nepříznivý dopad drahé solární elektřiny do cen pro zákazníky.

Jako první proti „solárnímu boomu“ zasáhlo Španělsko, její příklad následovaly Česká republika, Slovensko, Velká Británie a další státy. Omezení výstavby slunečních elektráren zvažuje také Německo, které je dlouhodobě největším odbytištěm solárních panelů. Příznivcem takového zásahu je i tamní ministr průmyslu Philipp Rösler.

Zájem o výstavbu solárních elektráren mezitím roste v dalších zemích, například na Ukrajině, v Maroku nebo Jihoafrické republice. Jenže tyto nové trhy obsazují hlavně levní čínští výrobci, kteří za poslední čtyři roky srazili cenu solárních panelů ze tří dolarů na jeden dolar za jeden watt instalovaného výkonu.

Podle odborného portálu Solarplaza. com je v desítce největších výrobců solárních panelů již sedm čínských společností.


Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.