Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Církev slibuje práci pro nezaměstnané. O navrácený majetek nemá kdo pečovat

Kostel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostel - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stovky lidí, kteří těžko hledají uplatnění na trhu práce, by mohly najít novou perspektivu v církvi. Předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka a generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková se chystají tento týden podepsat Deklaraci o spolupráci při zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů o práci.

„Jde o příklad spolupráce mezi církví a státními orgány, který může efektivně řešit problémy české společnosti,“ potvrdil dohodu generální sekretář Tomáš Holub.

Česká ekonomika se potýká s rekordní nezaměstnaností. V únoru bylo evidováno 625 tisíc uchazečů o práci. I když se v nadcházejících měsících očekává pokles míry nezaměstnanosti díky nárůstu sezonních prací a mírnému oživení hospodářství, nabídka volných pracovních míst se zatím rychle nerozšiřuje. Především nízko kvalifikovaní lidé jsou často téměř bez šance najít nové místo.

Nově by uplatnění mohli získat u farností, tedy v blízkosti svého domova, ale i v odlehlých lokalitách, které zápasí s enormně vysokou nezaměstnaností. V budoucnu by se nabídka pracovních míst mohla ještě více rozšířit díky tomu, že církve získají majetek v restitucích. „Budeme potřebovat lidí, kteří se o něj budou starat,“ dodal Holub.

Infografika – klikněte pro zvětšení.

Infografika – klikněte pro zvětšení.

Již loni na podzim oslovila ředitelka úřadu práce Bílková státní podniky a další instituce s žádostí o pomoc při řešení nezaměstnanosti.

„Nabízím Vám příležitost přihlásit se k principu společenské odpovědnosti ve vztahu k trhu práce a podpoře zaměstnanosti. A dovoluji si Vás osobně požádat o spolupráci s Úřadem práce České republiky. Jsem si jistá, že pokud se rozhodnete tuto nabídku přijmout, bude výhodná pro všechny zúčastněné,“ oslovila Bílková šéfy podniků, jako jsou například Česká pošta, Letiště Praha, Lesy ČR, Vojenské lesy a statky, povodí, Diamo, České dráhy, ČEZ či Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Součástí nabídky byla i standardní státní podpora, jako je příspěvek až 288 tisíc korun ročně při vytváření společensky účelných pracovních míst a veřejně prospěšných prací.

Firmy nemají zájem

Bílková firmy také vyzvala, aby se zapojily do programu Odborná praxe pro mladé do 30 let, při němž může úřad práce poskytnout měsíční příspěvek až 24 tisíc korun. Finanční podporu lze získat i na zaměstnání lidí starších 55 let, rodičů s malými dětmi či při vytváření flexibilních pracovních úvazků nebo sdílených pracovní míst.

„Pomoci umíme i v případě lidí, kteří nemají potřebné vzdělání. Úřad práce je schopen nabídnout a zajistit komplexní poradenství, výběr vhodných adeptů z řad uchazečů o zaměstnání na volná místa i finanční podpory a zajištění jejich rekvalifikace podle Vašich potřeb,“ lákala ředitele Bílková. Ovšem marně, většina z oslovených se vůbec neozvala.

ČTĚTE TAKÉ:

Až poté, co exministr František Koníček požádal své vládní kolegy o součinnost, představitelé státních firem zareagovali. Bohužel mnozí chladně. „Chtěli jsme prolomit jejich nezájem a soustředění se jen na co nejjednodušší řízení. Všude ve vyspělých zemích přitom nejen státní, ale i velké privátní podniky berou jako součást firemní kultury, že spolupracují s veřejnými službami zaměstnanosti,“ vysvětluje Bílková.

Podle ní by se měla zlomit politika, že si podniky najímají pracovní sílu prostřednictvím agentur práce. Řada z nich totiž vyhledává co nejlevnější zaměstnance, kteří pracují za nevyhovujících podmínek a navíc jde často o cizince.

Naopak katolická církev se ozvala promptně, její představitelé si vyžádali seminář a vysvětlení, jak by spolupráce mohla vypadat. Na spolupráci při zalesnění Krušných hor se úřad práce také dohodl s podnikem Lesy ČR.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz