Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čistý zisk ČEZ loni vzrostl o 30 procent. Přispěl k tomu nárůst výroby jaderných elektráren

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Energetické společnosti ČEZ loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. K růstu zisku podle ní přispěl zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a také nárůst výroby jaderných elektráren. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš předpokládá, že vedení firmy oznámí návrh dividendy za loňský rok v dubnu.

Loni ČEZ vyplatil ze zisku roku 2016 dividendu 33 korun na akcii před zdaněním. Akcionářům tak bylo vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník získal zhruba 12,4 miliardy korun. Čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii. Většina analytiků předpokládá dividendu za loňský rok kolem 35 korun na akcii.

Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač se v úterý opět vyjádřil k prodeji bulharských aktiv tuzemské firmy tamní společnosti Inercom. Uvedl, že plánovaná transakce sníží čistý dluh ČEZ v letošním roce zhruba o deset miliard korun. ČEZ uvedl, že mu v roce 2017 klesl čistý dluh o devět procent na 134 miliard korun.

Přesnou cenu prodeje bulharských aktiv Pleskač neuvedl. Bulharský zpravodajský portál Kapital v únoru napsal, že celková cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Pleskač  řekl, že nabídka Inercomu byla „suverénně nejlepší“ a prodejní cena je výrazně vyšší, než uvedl Kapital. ČEZ chce z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.

Majoritním akcionářem firmy je stát

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ 23. února. V Bulharsku vyvolala pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč), má převzít aktivity s ročními tržbami kolem 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard Kč), uvedla agentura Reuters. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Přes pozitivní výsledky ČEZ v pátek oznámil, že po 16 letech přestává sponzorovat Mezinárodní filmový festival (MFF) v Karlových Varech. Odůvodnil to tím, že musí šetřit. Beneš v úterý uvedl, že ČEZ krátí náklady obecně. Firma podle něj kvůli negativnímu vývoji energetického trhu v posledních letech omezila nebo úplně ukončila řadu projektů, které podporovala. „Nemá z toho smysl vypichovat jednu konkrétní věc, protože my to takto nevnímáme,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?