28. února 2012 8:10, aktualizováno  9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlaté časy ČEZ jsou pryč. Gigant vydělal jen 40,8 miliardy

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o šest procent na 209,8 miliardy Kč. Analytici pokles čistého zisku v podobném rozsahu čekali.

ČEZ v minulém roce předpokládal zisk 40,1 miliardy korun. "Ačkoliv se v energetickém sektoru pro rok 2012 rýsují pouze skromné možnosti růstu, věříme, že akcionářům přineseme lepší výsledky než loni," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

(zisky jsou uvedeny v miliardách korun)

V reakci na nejistý vývoj na energetických trzích a problémy evropských ekonomik ČEZ loni aktualizoval program Nová vize. Ten má zajistit stabilizaci finančních výsledků a růst hodnoty společnosti.

Prioritou je dostavba Temelína

"Mezi priority naší strategie patří zejména dostavba Jaderné elektrárny Temelín, v období do roku 2015. Zvláště se také zaměřujeme na vnitřní výkonnost a zajištění paliv pro naše elektrárny. Důraz klademe rovněž na energetické zdroje místního významu a rozvoj obnovitelných zdrojů v zahraničí," dodal Beneš.

Výroba elektřiny Skupiny ČEZ v Česku loni dosáhla stejné úrovně jako v roce 2010, tedy 63,3 terawatthodin. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany loni vyrobily o procento více elektřiny než v roce 2010. Výroba z obnovitelných zdrojů klesla a výroba v uhelných elektrárnách stagnovala.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz