28. února 2012 8:10, aktualizováno  9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlaté časy ČEZ jsou pryč. Gigant vydělal jen 40,8 miliardy

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o šest procent na 209,8 miliardy Kč. Analytici pokles čistého zisku v podobném rozsahu čekali.

ČEZ v minulém roce předpokládal zisk 40,1 miliardy korun. "Ačkoliv se v energetickém sektoru pro rok 2012 rýsují pouze skromné možnosti růstu, věříme, že akcionářům přineseme lepší výsledky než loni," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

(zisky jsou uvedeny v miliardách korun)

V reakci na nejistý vývoj na energetických trzích a problémy evropských ekonomik ČEZ loni aktualizoval program Nová vize. Ten má zajistit stabilizaci finančních výsledků a růst hodnoty společnosti.

Prioritou je dostavba Temelína

"Mezi priority naší strategie patří zejména dostavba Jaderné elektrárny Temelín, v období do roku 2015. Zvláště se také zaměřujeme na vnitřní výkonnost a zajištění paliv pro naše elektrárny. Důraz klademe rovněž na energetické zdroje místního významu a rozvoj obnovitelných zdrojů v zahraničí," dodal Beneš.

Výroba elektřiny Skupiny ČEZ v Česku loni dosáhla stejné úrovně jako v roce 2010, tedy 63,3 terawatthodin. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany loni vyrobily o procento více elektřiny než v roce 2010. Výroba z obnovitelných zdrojů klesla a výroba v uhelných elektrárnách stagnovala.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!