Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým šéfem Citic Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang. Za Slavii nadále plně odpovídám já, říká Tvrdík

Předsedou představenstva Citic Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedou představenstva Citic Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang... | foto: Reprofoto/Twitter: Jaroslav Tvrdík

Praha Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé korporace CITIC Group. Na svém twitterovém účtu to v sobotu uvedl člen vedení firmy Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že on sám byl jmenován členem představenstva a nadále plně zodpovídá mimo jiné za fotbalovou Slavii Praha, kde je předsedou představenstva.

„Pro evropskou centrálu je to posílení jejího významu,“ uvedl v sobotu Tvrdík, který dosud v CITIC Europe Holdings vystupoval jako místopředseda představenstva. Podle Sbírky listin byla dosavadní předsedkyní představenstva společnosti Sia Žen.

„CITIC Group dokončil plně převzetí českých aktiv. Ze CITIC Europe Holdings se stala firma přímo podřízená centrále CITIC. Do čela představenstva byl jmenován muž číslo dvě celé hierarchie CITIC. Na mojí působnosti v představenstvu se nic nezměnilo a jsem stále šéfem Slavie,“ doplnil Tvrdík. 

Cchaj Chua-siang vchází na domovský stadion fotbalového klubu Slavia Sinobo...
Společné focení představenstva SK Slavia s novým předsedou představenstva CITIC...

Původně soukromá skupina CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit. V Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalové Slavii Praha, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku Žďas Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

CEFC loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, dokonce skončil ve vězení. Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala státní CITIC Group, která letos dokončila akvizici CEFC.

ÚNOR - Jie Ťien-ming, předseda představenstva a jeden ze čtyř výkonných...

ÚNOR - Jie Ťien-ming, předseda představenstva a jeden ze čtyř výkonných ředitelů čínské finanční skupiny CEFC je v Číně zatčen, působil také jaké poradce prezidenta Zemana.Skupina se v Česku dostává do potíží, píše se o nepřátelském převzetí.

Čínské investice v České republice jsou předmětem debat prakticky od začátku prezidentského mandátu Miloše Zemana v roce 2013, hospodářská spolupráce obou zemí byla předmětem jednání při Zemanových cestách do Číny i při návštěvě čínského prezidenta v Praze. Výsledkem byla zejména řada příslibů nebo memorand o spolupráci, skutečný příliv čínských peněz byl ale podstatně nižší, než se v nich uvádělo, na což upozornila mimo jiné Česká národní banka. Skutečnost, že čínské investice nedosáhly slibovaných hodnot, kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO).

SK Slavia Praha je v rukou Číňanů od podzimu 2015. Klub pomohli zachránit před krachem, oddlužit jej a získat do jeho vlastnictví i stadion v Edenu. Od loňského listopadu patří většina v klubu společnosti Sinobo Group, menšinovým vlastníkem je firma CITIC Group, která Slavii převzala od původního majitele CEFC v době jejích ekonomických problémů.

Vizitka čínské skupiny CITIC Group:

  • Čínským státem (konkrétně ministerstvem financí) vlastněnou investiční společnost založil v roce 1979 jeden z nejbohatších Číňanů té doby Žung I-žen, který byl v letech 1993 až 1998 viceprezidentem. Tehdy šlo o první investiční společnost v Číně.
  • Firma má 44 dceřiných společností v Číně, Hongkongu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podniká v bankovnictví, realitách, energetice, strojírenství nebo v telekomunikacích. Do jejího portfolia patří přes 5000 firem.
  • CITIC Group je také sponzorem pekingského fotbalového klubu Kuo-an a dříve byla podle některých zdrojů hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy. V prosinci 2015 v rámci konsorcia vedeného holdingy China Media Capital (CMC) a CITIC Capital koupila třináctiprocentní podíl ve společnosti City Football Group z Abú Zabí, jež vlastní mimo jiné kluby Manchester City nebo New York City.
  • Na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 za letošní rok firmě patřilo 137. místo. Tržby společnosti činily loni 61,3 miliardy dolarů, zisk 3,2 miliardy. Společnost zaměstnávala po celém světě téměř 260 000 lidí. Sídlo má v Pekingu.
  • V roce 2017 patřila CITIC Group do skupiny společností, které od řetězce rychlého občerstvení McDonald's odkoupily za více než dvě miliardy dolarů většinový podíl v jeho 1500 čínských a hongkongských restauracích.
  • V minulosti se o CITIC Group mluvilo jako o jednom z možných kandidátů na převzetí americké banky Morgan Stanley, která se kvůli ekonomické krizi dostala do potíží.
  • CITIC Group letos v červnu dokončila převzetí aktivit holdingu CEFC China v ČR. Skupina CEFC spravovala majetek v hodnotně přes 1,5 miliardy eur (39 miliard korun). Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group. Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group. Celou transakci se podařilo dokončit letos v dubnu a CITIC se tak stal akcionářem firmy.
  • CITIC také letos převzal aktivity čínské skupina CEFC v mediální společnosti podnikatele Jaroslava Soukupa Empresa Media, podle databáze Prodata drží 49 procent akcií Empresy.
  • Letos v říjnu bylo oznámeno, že výrobce hliníkových automobilových součástek CITIC Dicastal plánuje s firmou Žďas výstavbu nového závodu za osm miliard korun. Projekt má vytvořit 500 pracovních míst. CITIC Dicastal je dceřinou společností čínské firmy CITIC Group, která je zároveň stoprocentním vlastníkem Žďasu.
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!