11. března 2009 17:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cizí sázkové firmy bez poboček v Česku skončí

Loterie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie (Ilustrační foto) | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí dokončuje návrh loterijního zákona, který novým způsobem určí pravidla hry sázkovým kancelářím. Podmínkou k povolení her s dálkovým přístupem, kam patří i sázení na internetu, je povinná registrace hráčů a síť stálých provozoven. To by ale znamenalo definitivní konec podnikání zahraničních firem, jako jsou například bwin či betfair.

Ty sice podle státních úředníků podnikají v Česku nelegálně už nyní, dosavadní zákon jim to ale výslovně nezakazoval. V minulosti tak byly všechny soudní spory ministerstva financí a zahraničních provozovatelů kvůli nejasným zákonům odloženy. Uvedl to pro server iHned.cz náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

S novým zákonem se situace otočí a činnost zahraničních sázkových společností bude moci stát snáz napadnout u soudu. "Zahraniční firmy tu už nebudou moci podnikat. Musely by si zažádat o licenci, vybudovat pobočky a zaregistrovat se jako česká firma," dodává Zídek. Věcný záměr návrhu loterijního zákona má vláda projednat koncem měsíce.

Provozovatelům sázkových her ze zahraničí se to nelíbí. "Požadavek na zřízení lokálních poboček odporuje jak principům volného trhu EU, tak logice myšlenky poskytování služeb přes internet," říká zástupce společnosti bwin Ondřej Schmidt s tím, že v případě potřeby se firma obrátí na evropské soudy.

Pro internetové sázení Češi až do konce loňského roku využívali pouze webové servery zahraničních firem, na kterých ročně odhadem prosázeli tři až čtyři miliardy korun. Od letošního ledna ministerstvo financí povolilo sázení českým kancelářím Fortuna, Chance, Sazka, Synot Tip a Tipsport. Všechny mají v Česku síť kamenných poboček.

Vlastní novelu loterijního zákona nejspíš navrhne také skupina senátorů, kteří by naopak hazardní hry chtěli výrazně omezit. Tato norma by měla výslovně zakázat provozování her po telefonu a internetové sázení, přestože jej ministerstvo financí u kurzových sázek v závěru roku povolilo.

ČTK