Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Cizinci chtějí české domy a byty. Nejvíce zájemců pochází z USA, Německa a ze Slovenska

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Central Group

Původní zpráva
PRAHA - Cizinci chtějí české domy a byty Nabídky ke koupi či pronájmu si na českých realitních portálech prohlížejí i cizinci. Z průzkumu webu Lidovky.cz vyplývá, že nejvíce zahraničních zájemců o tuzemské nemovitosti pochází z USA, Německa a ze Slovenska
  5:00

Kdo sleduje inzeráty s nabídkami na koupi či pronájem bytů a domů v Česku? V převážné většině Češi. Nicméně nezanedbatelné množství, zhruba sedm procent kliků, generují na realitních portálech cizinci. Jak vyplývá z průzkumu webu Lidovky.cz, nejvíce je mezi takovými zájemci Američanů, Němců a Slováků. I když prokliknutí na inzerát ještě neznamená, že si dotyčný objekt koupí či pronajme, téměř s jistotou lze konstatovat, že cizince za svého souseda bude mít stále více Čechů.

Grafické znázornění.

Stát chce, aby celé Česko stavělo stejně. Praha a další velká města se bouří

Zástupci největšího českého realitního portálu Sreality.cz, kde je aktuálně umístěno téměř 76 tisíc nabídek ke koupi či pronájmu nemovitostí po celé České republice, uvádějí, že přes 92 procent všech uživatelů je lokalizováno v Česku. Na portále lze inzeráty vyhledávat nejen v češtině, ale také v ruštině a v angličtině. Portál Bezrealitky.cz, jenž také nabízí komunikaci v angličtině, s bezmála 8400 inzeráty přímo od majitelů nemovitostí, konstatuje, že poměr mezi návštěvníky ze zahraničí a z tuzemska je asi 1 : 20.

„Nejvíc zahraničních návštěvníků (portálu Sreality.cz – pozn. red.) pochází z USA, Německa, Slovenska, dále pak ze Spojeného království, Ruska a Rakouska,“ říká Pavel Kolář, manažer produktového týmu Seznam.cz. V případě portálu Bezrealitky pocházejí zahraniční návštěvníci nejčastěji ze Slovenska, USA a z Německa. I když Sreality neuvádějí konkrétní číslo kliků, které připadá na zájemce z jednotlivých zemí, tvrdí, že v meziročním srovnání pozorují značný nárůst zájmu z Itálie, dále pak ze Slovenska a z Ruska. Naopak výrazně ubylo kliků z Německa či Ukrajiny.

Ceny bytů v Praze od poloviny března vzrostly o 3,7 procenta, vyplývá ze studie

Je pravda, že ne všichni, kdo sledují inzeráty realitních nabídek, si pak nemovitost v Česku skutečně koupí či pronajmou. Nicméně jistý obrázek o aktivitách cizinců statistiky prokliků poskytují. To lze ukázat na příkladu Prahy. „Od dubna 2019 do dubna 2020 bylo v Praze uskutečněno 14 321 standardních prodejů rezidenčních nemovitostí, šedesát jedna procent kupujících byly fyzické osoby a z nich sedm procent tvořili cizinci,“ říká Petr Hána, odborník na nemovitosti z poradenské společnosti Deloitte.

Dodává, že podíl kupujících z řad cizinců se pohybuje dlouhodobě mezi pěti a sedmi procenty a tyto hodnoty jsou prý od roku 2014 stabilní. Jde tedy o obdobná čísla, jaké uvádí portál Sreality.cz za celou Českou republiku, ať již jde o koupě, či pronájmy.

Němci žádají zeleň, Rusům stačí sídliště

Cizinci sledují dle Sreality.cz hlavně inzeráty nabízející nemovitosti ke koupi. Petr Hána upřesňuje, že v hledáčku potenciálních zahraničních kupujících je hlavně Praha, zájem o další města je výrazně menší. Tomu ostatně nasvědčují i statistické údaje. Dle Českého statistického úřadu žilo ke konci března letošního roku v Česku přes 604 tisíc cizinců, více než třetina z nich, přes 210 tisíc, pobývá v Praze. „Kupující ze západní Evropy dávají přednost větším bytům ve starší bytové zástavbě spíše v centru Prahy, kupující z východní Evropy preferují nový development ve specifických lokalitách širšího centra Prahy,“ tvrdí Petr Hána.

Údaje o tom, kolik cizinců si v Česku pronajme nějakou nemovitost, nejsou souhrnně k dispozici, nicméně z dat portálu Bezrealitky.cz, kde převažují právě inzeráty na pronájem, vyplývá, že poptávka je silná a i v tomto případě se zaměřuje hlavně na Prahu. „Mezi léty 2019 a 2020 stoupl počet cizinců, kteří hledají bydlení v hlavním městě, asi o čtvrtinu,“ říká Hendrik Meyer, CEO portálu Bezrealitky.cz. Jde hlavně o manažery a podnikatele. Vysledovat prý lze i určitá „národní specifika“.

Drahota nahrává mikrobytům. Horentní ceny bydlení ženou lidi do bytů o velikosti garáže

Například Američané nebo Britové nemají problém pronajmout si rodinný dům se zahradou v dobré čtvrti za vysokou částku. Španělé zase hledají společenský život a nevadí jim nezrekonstruované byty. Francouzi jsou milovníci malých prostor, klidně i sklepů nebo půd, které mají genius loci.

„Nad panelovým sídlištěm pak rozhodně neohrnou nos Rusové, pro něž jsou ta česká svou kvalitou, bezpečím a dopravní dostupností často malým zjevením,“ tvrdí Hendrik Meyer. Němci či Holanďané si zase ochotně připlatí za zeleň a klidné, čisté okolí, případně dobrou dostupnost centra na kole.

Specifickou skupinu zájemců o nájemní byty představují zahraniční studenti. „Právě u studentů byl nárůst největší,“ konstatuje Meyer. To ostatně dokumentují i statistická data. Podle posledních údajů programu Erasmus jich přijede do Česka studovat ročně přes 11 tisíc a jejich počet za poslední čtyři roky stoupl o 30 procent.

Počet obyvatel stoupá – díky imigraci

Je pravděpodobné, že zahraničních kliků bude na realitních portálech přibývat. Dle ČSÚ se loni počet obyvatel Česka zvýšil nejvíce za posledních 11 let, a to o více než 44 tisíc lidí. Přírůstek zajistili cizinci, kterých se loni přistěhovalo téměř 66 tisíc. „Ve Fincentru Reality evidujeme velký nárůst zájmu o reality z řad cizinců nebo od lidí, kteří se tu nenarodili, ale mají české občanství,“ říká Andrea Daňhelová, provozní ředitelka Fincentrum Reality.

Dodává, že podíl klientů přijíždějících ze zahraničí na všech zakázkách a obchodech firmy činí až 40 procent. Největší zájem mají tito lidé o nájmy. „V České republice roste životní úroveň. Stáváme se atraktivní zemí a zahraničí nás vnímá jako bezpečnou destinaci. Díky technologickým posunům k nám přijíždějí lidé za prací z celého světa,“ konstatuje Daňhelová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!