18. května 2009 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cizincům už se do Česka nechce

Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide. Na snímku šéfkuchař.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide. Na snímku šéfkuchař. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zahraniční turisté už Česká republika neláká. Proti minulému roku se jich v Česku ubytovalo skoro o pětinu méně, přičemž zájem nejvíc klesl v Praze a Jihomoravském kraji. Hotely tak nezachránil ani vyšší zájem Čechů, kteří se do poslední chvíle snažili využít dobré sněhové podmínky. Do tuzemských ubytovacích zařízení tak v letošním prvním čtvrtletí přijelo skoro o devět procent méně lidí.

V prvním čtvrtletí letošního roku klesl počet přenocování hostů, kteří se ubytovali v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních, meziročně o téměř devět procent na 7,3 milionu.

Počet přenocování zahraničních hostů meziročně klesl o 19 procent, naopak počet přenocování domácích hostů vzrostl o 2,3 procenta. "Pokles příjezdů zahraničních hostů byl kromě jiného ovlivněn pravděpodobně tím, že velikonoční svátky připadly letos až na duben. Naopak mírný nárůst domácích rekreantů zřejmě ovlivnily dobré sněhové podmínky na horách," uvedl ČSÚ.

Počet hostů se zvýšil pouze v kraji Jihočeském, a to o 7,6 procenta a Královéhradeckém o 1,1 procenta. Nejvýrazněji naopak klesl v kraji Jihomoravském a Praze, v obou případech o více než 15 procent. Z turistických regionů zaznamenala více než sedmiprocentní růst Šumava, Jižní Čechy o 4,5 procenta a Krkonoše o 4,3 procenta.

Turistům se nechce do luxusu

Nejvyšší pokles příjezdů hostů z pohledu turistických regionů měla Jižní Morava (o 15 procent) a Západočeské lázně (o 14 procent), tedy oblasti s nejvyšší četností luxusních hotelů. Tomu odpovídá i obrovský pokles, který zaznameny pětihvězdičkové hotely. Jejich pokoje byly prázdnější o 13,5 procentního bodu. 

Nejvíce zahraničních hostů přijelo v prvním čtvrtletí z Německa, meziročně ale o 16 procent méně. Z prvních deseti nejčastěji přijíždějících národností statistici zaznamenali růst pouze u turistů z Polska.

Pokoje v hotelech a penzionech byly v prvním čtvrtletí 2009 využity ze 33 procent, tedy o pět procentních bodů méně než ve stejném období předchozího roku. Pokles vykázaly všechny kategorie hotelů i penziony.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!