25. září 2013 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letní sezóna byla jedna z nejlepších za poslední roky, tvrdí cestovky

Cestovní agentura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní agentura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní letní sezóna byla pro české cestovní kanceláře jedna z nejlepších za poslední roky, negativně se na výjezdovém cestovním ruchu ale podepsalo přerušení charterových letů do Egypta. Průměrná cena prodaných zájezdů vzrostla o několik set korun a překročila 12.000 korun, CK se totiž vyhnuly velkým slevám u last minute zájezdů.

Vyplývá to z ankety mezi turistickými kancelářemi a z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

"Nebýt událostí v Egyptě, které bohužel přišly v plné hlavní letní sezóně, určitě by se jednalo o nejlepší sezónu od roku 2008," řekl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma. Ceny zájezdu podle něj v průměru stouply proti minulému roku o několik stokorun.

CK Fischer hlásí 30procentní meziroční nárůst zájmu Čechů o řecké ostrovy, vzrostla také poptávka po Turecku a Španělsku. "Letní sezóna byla nejlepší za posledních několik let," dodal mluvčí CK Jan Osúch. Také Čedok registruje enormní zájem o Řecko, na druhé straně ale stagnaci u Chorvatska.

Prodej zájezdů "last minute" klesl

Cestovní kanceláře letos v létě prodaly asi o pět procent více zájezdů. Podle obratu se prodeje zvýšily o sedm procent, kvůli vyšším průměrným cenám prodaných zájezdů. Podíl "last minute" zájezdů na celkových prodejích klesl na 38 procent, "v první chvíli" na začátku roku si lidé koupili přibližně 45 procent všech zahraničních dovolených a 17 procent pak za katalogové ceny, uvedla AČCKA.

Podle poradenské společnosti Mag Consulting letos vyjede do Egypta o 60 000 českých turistů méně. "Letošní sezóna ukázala také příklon Čechů k velkým cestovním kancelářím, které ve většině případů zaznamenaly kladné indexy," upozornil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Podle něj si zejména mladší generace, navzdory ekonomické situaci, letní dovolenou u moře neodpustila.

ČTĚTE TAKÉ:

FIRO-tour registruje za letošní léto zhruba třetinový pokles prodejů zájezdů do Egypta. Přerušení charterových letů se ale pozitivně projevilo v lepším prodeji středomořských destinací ve druhé půlce sezóny. "Po loňském výkyvu se letos opět výborně prodávalo Řecko, rapidně klesl počet last minute zájezdů na řecké ostrovy a průměrná prodejní cena zájezdu do Řecka meziročně vzrostla cca o 1000 Kč na osobu," řekla Pavlína Pešová z FIRO-tour.

"Vlivem rostoucího ruského trhu byly hlavní turistické destinace prakticky vyprodané a třeba v srpnu byl skutečně problém najít v některých řeckých destinacích jediný volný pokoj. Nákup zájezdu se odehrál průměrně o více než týden dříve než loni a byl nedostatek last minute zájezdů," zhodnotil sezónu obchodní ředitel agentury Zájezdy.cz Igor Uherčík.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrná cena dovolené na jednu cestovní smlouvu stoupla u cestovní agentury Invia.cz o 1000 korun na 30 746 korun. "Prodali jsme o devět procent zájezdů více a za celkovou cenu vyšší o 12 procent než loni ve stejném období. Takže při nárůstu počtu smluv došlo dokonce k většímu nárůstu průměrné ceny prodávaných zájezdů," dodal marketingový manažer portálu Michal Tůma.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)