3. prosince 2010 19:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cla na čínské šrouby zatím ne, říká světová obchodní organizace

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

ŽENEVA Světová obchodní organizace (WTO) dnes podpořila Čínu v jejím prvním oficiálním obchodním sporu s Evropskou unií. Antidumpingová cla EU na dovoz čínských šroubů a vrutů porušují mezinárodní obchodní pravidla a Brusel by se na ně měl znovu podívat, uvedla WTO.

Evropská komise počátkem loňského roku uvalila na spojovací materiál z Číny antidumpingová cla ve výši až 85 procent. Peking se proti tomu odvolal u WTO a uplatnil proti dovozu téhož zboží z EU svá vlastní antidumpingová cla.

Evropská cla se týkají asi 200 čínských firem, které vyvážejí spojovací součástky používané v automobilech, elektrospotřebičích nebo strojním zařízení. Evropský trh těchto součástek má hodnotu kolem půl miliardy eur ročně (12,5 miliardy Kč).

ČTĚTE VÍCE:

Čína měla u WTO úspěch se svou argumentací, podle níž EU vypočítává výši antidumpingových cel v řadě případů v rozporu s pravidly. WTO však nevyhověla požadavku Pekingu, aby EU řekla, jak má své výpočty opravit, a požadované změny nespecifikovala. Čína páteční rozhodnutí přivítala a vyzvala EU, aby cla zrušila.

Pravidla WTO umožňují uvalit dodatečná cla na takzvaný dumping, tedy prodej pod cenou na domácím trhu vývozce, avšak jen v případě, že to poškodí příslušné odvětví v zemi dovozce. U dovozů z ekonomik, které WTO označuje za "netržní", je však výpočet těchto cel obtížný, protože kvůli státním cenovým regulacím vnitřního trhu není často možné přesně určit správnou domácí cenu.

ČTK, Lidovky.cz

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?