Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Clanroy si stěžuje na banku. Zablokovala účet s miliardovým mankem

Soud (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Dražební firma Clanroy, která je nyní v insolvenci, si stěžuje na postup Komerční banky. Vadí ji, že banka bez udání důvodu zablokovala více než 900 milionů korun na jejím účtu, čímž zamezila vstupu strategického partnera do společnosti a tím i možnosti splácet závazky, mezi které patří i 66milionový dluh Českým drahám. Komerční banka to komentovat nehodlá.

Podle návrhu na zahájení insolvenčního řízení dostupného v insolvenčním rejstříku bankovní účet firmy vykazoval záporný použitelný zůstatek 990 milionů korun, přičemž firma s bankou neměla uzavřenou smlouvu o poskytování kontokorentu.

Komerční banka loni v prosinci provedla hloubkovou kontrolu účtu a týden poté ho zablokovala. Clanroy pak sám na sebe podal insolvenční návrh. V něm se uvádí, že zájem o vstup do společnosti měla pražská firma Property Malostranská.

ČTĚTE VÍCE:

"Do dnešního dne nemá společnost Clanroy od Komerční banky vysvětlení na oficiální stížnost vůči jejímu postupu, a to přes skutečnost, že společnost Clanroy poskytla bance veškeré požadované doklady. Společnost Clanroy nezná jediný důvod pro tento postup a je přesvědčena, že nebýt zásahu Komerční banky, patří společnost Clanroy i nadále mezi přední dražební společnosti," uvádí se v prohlášení.

Dluh u národního dopravce

Největšími věřiteli dražební firmy jsou České dráhy s pohledávkou zhruba 54 milionů korun a mirošovická firma České lesy s více než 55 miliony korun. Celkové závazky Clanroy vyčíslil na 143 milionů korun, přičemž majetek firmy činí 112 milionů korun.

Podle Českých drah je pohledávka ještě o 11 milionů vyšší. Clanroy totiž drahám neplatil výnosy z dražeb dlouhodobě, a proto ČD podaly u policie na Clanroy trestní oznámení pro zpronevěru.

Clanroy se v žebříčku největších dražebníků za loňský rok umístil s celkovým výnosem dražeb 318 milionů korun na třetím místě.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...