5. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Člen královské rodiny stojí Brity pětkrát víc než voják v Afghánistánu

Královna Alžběta II. s manželem, snachou Camillou a vévodkyní Catherine | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Alžběta II. s manželem, snachou Camillou a vévodkyní Catherine | foto: Reuters

LONDÝN Britští daňoví poplatníci museli v uplynulém roce sáhnout hlouběji do kapsy, aby zaplatili královskou rodinu. Náklady královny Alžběty II. a jejího nejužšího rodinného kruhu dosáhly ve fiskálním roce, který skončil 31. března, 32,3 milionu liber (miliardu korun), o 200 000 liber víc než o rok dříve.

Výdaje na personál a na provoz Buckinghamského paláce se meziročně snížily, uvedl server BBC News. Naopak vzrostly náklady na údržbu ostatních královských rezidencí. Více také stály zahraniční cesty členů královské rodiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Značný podíl na výdajích královské rodiny měly zahraniční cesty prince Andrewa - celkem stály 368 000 liber. Velkou část těchto cest Andrew podnikl jako obchodní vyslanec britské vlády, během roku však na tuto funkci rezignoval.

Královna podnikla 42 zahraničních cest

Naopak královna v uplynulém roce cestovala do zahraničí méně než o rok dříve. Alžběta II. podnikla 42 zahraničních cest, ve fiskálním roce 2010 až 2011 jich bylo 54. Britští odpůrci monarchie ze sdružení Republic výdaje na provoz královského dvora kritizují a označují je za přemrštěné. Podle sdružení stojí britské daňové poplatníky jeden člen královské rodiny pětkrát víc než voják, který je v Afghánistánu nasazen v první linii.

FOTOGALERIE:

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz