17. června 2009 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB: České pojišťovny by přežily pohromy i epidemie

Pojištění (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojištění (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pojišťovny by byly schopné přestát i extrémní zátěžové situace spojené například s živelními pohromami či epidemiemi se škodami až do 60 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy o finanční stabilitě, kterou vydala Česká národní banka. Tato částka přitom podle České asociace pojišťoven asi o třetinu převyšuje náklady na likvidaci škod způsobených ničivými povodněmi v roce 2002.

Ze závěrů zprávy ČNB vyplývá, že se české pojišťovny dobře vyrovnávají s nepříznivými důsledky ekonomické krize a jsou připraveny dostát všem svým závazkům i v případě dalšího negativního vývoje.

ČNB vystavila sektor pojišťoven zátěžovým testům, které berou v úvahu tři různě krizové scénáře dalšího vývoje ekonomiky. Poměr skutečné a požadované solventnosti by ani při nejhorším možném scénáři neměl poklesnout pod 270 procent, což je prý velmi vysoká úroveň.

"Závěry zprávy ČNB jednoznačně dokazují, že domácí pojistný trh je stabilní a v porovnání s jinými odvětvími ekonomiky si vede dobře. V důsledku ekonomické krize dojde sice k určitému zpomalení nárůstu předepsaného pojistného, na finanční zdraví pojišťoven ale nebude mít výrazný vliv," uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.