Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vývozci hlásí, že jim nový kurz koruny ubližuje. Podle ČNB prý pomáhá

České mince a bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince a bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Odběratelé je viní z nedovolené podpory, zdražují jim pohonné hmoty. Významní tuzemští vývozci oslovení LN si většinou stěžují, že jim oslabení koruny paradoxně škodí. Přitom jim má týden stará cílená akce České národní banky pomoci: slabší koruna totiž teoreticky zvyšuje příjmy exportérů.

Za euro získané v cizině mají teď doma dostat 27 Kč místo dosavadních 26 Kč.

„Firmy z oslabení kurzu koruny ale žádný užitek nemají, naopak prodělají. Zvláště v dopravě. Nejenže se zdraží pohonné hmoty, ale západní partneři už avizovali, že nám sníží sazby, protože oslabení koruny považují za nedovolenou podporu,“ namítá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy a také šéf prostějovské dopravní firmy FTL, která za dopravu pro zahraniční partnery jen loni utržila 92 milionů korun.

Čtěte k tématu

Guvernér ČNB Miroslav Singer oznámil, že národní banka chce aspoň rok a půl držet kurz kolem hranice 27 Kč za euro. Řada podnikatelů ale nevěří, že se to podaří. „Před rokem guvernér ČNB uvedl, že banka nemůže s kurzem nic moc dělat, protože má malé rezervy. A teď banka oznámí nejen cílový kurz, ale i termín,“ diví se Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit–Bravo. Jeho firma letos očekává nárůst tržeb o více než 15 procent na miliardu korun. Celkem 60 procent produkce automobilových dílů a kuchyňských přístrojů firma vyváží.

ČNB nás podrazila

„Vliv ČNB je objemově i časově omezen, nejpozději do roka koruna opět posílí a celkový efekt bude sporný. Zahraniční partneři při jednáních o dalších zakázkách budou chtít participovat na rozdílu cen, jednání budou obtížná. V tomto smyslu nás jako exportéry ČNB podrazila,“ prohlásil dokonce Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, majitel a generální ředitel skupiny Brano – výrobce zámků a autodílů.

Anketa

Souhlasíte s umělým oslabením české koruny?

Ano, pomůže to českému průmyslu a exportu. 217
Ne, zvýší to ceny zboží dováženého do Česka. 1159
Nevím, neumím to posoudit. 42

 

Šéf Asociace exportérů Jiří Grund má ale nářky firem za výmluvy – exportéři by měli se zahraničními partnery jednat sebevědomě a tvrdě, nepodléhat jejich tlaku. „ČNB má dost síly, aby stanovený kurz udržela. Je vhodnější podporovat český export, který tuto zemi živí, než dovoz čínských výrobků všelijaké kvality,“ míní Grund.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!