Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB vzala licenci třem směnárnám v centru Prahy, zveřejňovaly matoucí informace o kurzech

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

Praha Česká národní banka poprvé odňala licenci směnárnám za porušení nových povinností stanovených zákonem o směnárenské činnosti. Jde o společnosti Pemex change, Exclusive Change, a Chivas Imvest, které poskytovaly směnárenské služby v centru Prahy. Zároveň banka firmám udělila pokutu v rozmezí dva až tři miliony korun. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí zveřejněných na webu ČNB. Firmy podle ČNB porušovaly zákon opakovaně.

Informace o dotčených firmách jsou dostupné pouze v obchodním rejstříku, nemají vlastní internetové stránky a nezveřejňují ani další kontaktní informace.

Novela zákona zavedla od dubna 2019 například možnost storna nevýhodné směny do tří hodin od jejího provedení nebo zakázala uveřejňovat tzv. VIP kurzy.

Bankovní rada ČNB potvrdila rozhodnutí v rámci rozkladu, který firmy podaly, na svém zasedání 23. ledna. Pravomocné rozhodnutí nabylo právní moci 3. února. Firmy se mohou ještě obrátit na správní soud.

Kontroly, které pracovníci ČNB provedly opakovaně, podle rozhodnutí mimo jiné odhalily, že firmy ve svých provozovnách zveřejňovaly matoucí informace o konkrétních, tzv. VIP kurzech, což zákon výslovně zakazuje. Zároveň jejich kurzovní lístky neobsahovaly veškeré zákonem požadované náležitosti a směnárny opakovaně neumožnily klientům odstoupit od směnárenského obchodu, tedy provést storno. Firmy přitom za porušení povinností dostaly pokuty od 350 tisíc do půl milionu korun již v minulosti.

Nyní dostala Exclusive Change pokutu dva miliony korun, Chivas Invest 2,5 milionu korun a Pemex change tři miliony korun.

Podel informací v obchodním rejstříku činí základní kapitál společnosti Chivas Invest 1000 korun. U firem Pemex change a Exclusive Change je 10 tisíc korun. Jednateli firem jsou ukrajinští občané. V případě Chivas Invest a Exclusive Change je to Ivan Bodak, u firmy Pemex change Mykola Bondar.

Od roku 2010 odebrala Česká národní banka licenci celkem 23 provozovatelům směnáren.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Vánoce jsou ideálním časem i pro dary lidem v nouzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Vánoce jsou ideálním časem i pro dary lidem v nouzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Vánoce jsou ideálním časem i pro dary lidem v nouzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...