21. července 2016 8:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB podala trestní oznámení na ruskou ERB bank. Zmizely z ní peníze

České mince- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince- ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Česká národní banka podala trestní oznámení na ERB bank, kterou vlastní ruský podnikatel Roman Popov. Ten měl podle všeho připravit svou banku o část prostředků, které patrně skončily v daňových rájích. Případem se již zabývá protikorupční policie.

Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes. Podle deníku peníze z banky zmizely pomocí dluhopisů, z nichž část měla být dokonce fiktivní. Než skončily v daňovém ráji, protekly peníze přes Rakousko.

ERB bank

Česká národní banka udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala oprávnění operovat po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novoulicenci v zemi EU.

Celý případ odmítla komentovat jak protikorupční jednotka, tak i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Dohledové individuální informace nikdy nekomentujeme,“ uvedl pro MfD Rusnok.

ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V České republice má pobočky v Praze a v Karlových Varech.

V současnosti se nenachází v dobré finanční situaci. Například v roce 2014 měli klienti v České republice u banky uloženo celkem 4,6 miliardy korun, tentýž rok přitom banka hospodařila se ztrátou 63 milionů korun.

Již v březnu pak vydala ČNB rozhodnutí, že ERB nesmí přijímat vklady. Zakázala bance rovněž poskytovat úvěry. Další Popovově bance pak byla v Rusku dokonce odebrána licence.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.