26. ledna 2012 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB uvolní 38 miliard pro MMF, chce ale záruky

ČNB: Trezorové dveře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Trezorové dveře | foto: ČTK

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně. Podmiňuje ji ovšem schválením záruk za možné ztráty.

Vláda se ve středu shodla, že Česko poskytne měnovému fondu částku do 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Půjčku už dříve kritizoval prezident Václav Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Peníze půjdou z devizových rezerv ČNB. Rada uvedla, že poskytnutí další půjčky MMF vládě nedoporučuje, vzala ale při svém rozhodování v úvahu příslib státní záruky.

Půjčku už dříve kritizoval prezident Václav Klaus. Půjčku bankovní rada podmiňuje tím, že parlament schválí státní záruku za možné ztráty ČNB. Záruky se přitom budou týkat i předchozí půjčky MMF z roku 2009 ve výši 1,03 miliardy euro. Vzhledem k tomu, že půjčku podporuje i opoziční ČSSD, nemusela by mít vláda při jejím schvalování vážný problém.

"Souhlas Parlamentu ČR s vládním návrhem zákona o státní záruce 2,53 miliardy euro chápe bankovní rada ČNB jako vyjádření priority zahraniční politiky České republiky," uvedla dnes ČNB.

O jakou půjčku jde?

Lídři EU se loni v prosinci dohodli, že poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur MMF. Země EU se pak ale na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ze zemí mimo eurozónu půjčku vyloučily Británie a Bulharsko.

"Rozhodnutí nezávislé bankovní rady České národní banky vítám a oceňuji jako mimořádně vstřícný krok směrem k vládě," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Argumenty, které vedly bankovní radu k tomu, že nedoporučovala vládě poskytnout tuto půjčku, Kalousek chápe a pokládá je za relevantní. "Rozhodnutí o půjčce je rozhodnutím politickým, ČNB vládě vyšla vstříc při spolupráci na nejefektivnějším řešení," dodal ministr.

Vláda podle svého středečního vyjádření centrální bance rovněž uhradí rozdíl mezi nižším úročením peněz, které poskytuje MMF, a úroky z bezpečných investic, které by jinak ČNB využívala. Pokud by měnový fond nebyl schopen splácet své závazky, garance by se podle Kalouska promítla do rozpočtového schodku.

V dnes podmíněně schválené půjčce jde o výrazně nižší sumu než původně požadovaných 3,5 miliardy eur. Poskytnutím půjčky dává ČR podle předsedy vlády Petra Nečase najevo, že v rámci EU patří do skupiny ekonomicky zdravých států. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka středeční rozhodnutí vlády přivítal.

Částka 1,5 miliardy eur podle Nečase vznikla tak, že ČR hodlá poskytnout v přepočtu na jednoho obyvatele stejnou částku jako sousední Polsko. Původních 3,5 miliardy eur bylo přibližně 2,2krát více. Podle Nečase se o podobě půjčky vedla "velmi pečlivá jednání" v trojúhelníku premiér, guvernér ČNB a ministr financí.

Lidovky.cz, ČTK