8. prosince 2015 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB v řijnu neprovedla intervence, v září řešila posilující korunu

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka v říjnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ČNB ke konci října, které v úterý banka zveřejnila. ČNB přitom v předchozích měsících intervenovala kvůli posilující koruně, naposledy v září.

„Za říjen jako celek jsem čekal sice jen nevýrazný objem devizových intervencí, v objemu několika set milionů euro, nulovou aktivitu ČNB ale vnímám jako určité překvapení,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Nadále se ovšem Jáč i další analytici domnívají, že ČNB byla aktivní na trhu v listopadu. „Domnívám se, že skutečný objem listopadových intervencí se pohyboval se kolem 15 až 20 miliard korun,“ uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler. O listopadových devizových obchodech bude ČNB informovat na počátku ledna.

Intervence ČNB

  • Celkem za dva roky intervenovala za zhruba 390 miliard korun.
  • Cílem intervencí je držet kurz u 27 Kč/EUR, v posledních měsících se koruna k této hranici několikrát přiblížila.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla letos v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Další zintenzivnění devizových intervencí lze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy očekávat v příštím roce v souvislosti s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu.

Konec režimu devizových intervencí může podle guvernéra ČNB Miroslava Singera přijít na přelomu roků 2016 a 2017. Zároveň ale centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta přitom minulý týden dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů. To podle některých ekonomů může prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz