3. února 2012 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB zhoršila výhled. Ekonomiku čeká stagnace

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká centrální banka stagnaci a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. V listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v úterý rovněž zhoršilo odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. MF také počítá se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem hrubého domácího produktu o 0,2 procenta.

V říjnu odhadoval úřad jednoprocentní růst. Ministerstvo ovšem nevylučuje ani recesi české ekonomiky. V roce 2013 by se měl ekonomický výkon Česka zvýšit pode odhadů MF o 1,6 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Celá nová situační zpráva by se dala zjednodušeně nazvat kompromisem mezi základním scénářem poslední prognózy a jejím alternativním scénářem," uvedl Singer. ČNB v listopadu totiž vypracovala rovněž alternativní scénář vývoje, který počítal se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilování kurzu koruny. V takovém případě by ekonomika klesla o 0,4 procenta.

"Není tak důležité, že nové odhady jsou horší ve srovnání se základním scénářem listopadové prognózy. Důležitější je, že je to optimističtější než ten alternativní scénář," dodal guvernér. Nová prognóza počítá podle guvernéra v nejbližším období nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb a následně s jejich mírným poklesem.

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje jsou podle guvernéra vyrovnaná. Proto případnému růstu cen by mohly podle ČNB působit dodatečné škrty v rozpočtu, naopak růst cen by mohl podpořit rychlejší růst cen potravin. "Oběma směry může působit vývoj v zahraničí a kurzu koruny," uvedl guvernér.

Dočasná inflace přes 3 procenta

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane letos dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by měla klesnout pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

"Vše nasvědčuje tomu, že dopady změn daní budou pouze primární. Sekundární dopady, tedy na mzdové požadavky a inflační očekávání nebudou výrazné," uvedl Singer. V prvním i druhém čtvrtletí roku 2013 by měla být inflace na 1,5 procenta.

Měnověpolitická inflace, tedy inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, by se měla podle ČNB pohybovat mírně pod dvouprocentním inflačním cílem. Inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou nyní podle guvernéra patrné.

"Slabá domácí poptávka a nízký růst mezd v současnosti tlumí cenový vývoj. Zdrojem inflace jsou především ceny potravin a postupné prosakování oslabeného kurzu koruny do cen," uvedl.

Koruna výrazněji posílí až příští rok

Kurz české koruny v letošním roce centrální banka v nové prognóze očekává slabší na 24,90 Kč/EUR. Příští rok ČNB očekává posílení měny na 24,30 Kč/EUR. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25,20 Kč/EUR.

Novým odhadům vývoje ekonomiky ze strany ČNB odpovídají i odhady některých dalších finančních institucí. Například Komerční banka včera zveřejnila nový výhled vývoje, ve kterém odhaduje letošní růst ekonomiky na 0,1 procenta. V příštím roce banka čeká růst o 1,3 procenta.

"Ekonomika eurozóny, kam směřuje drtivá většina českých exportů, patrně již v loňském závěrečném čtvrtletí spadla do recese. Vzhledem k tomu, že česká ekonomika v posledních dvou letech roste výlučně díky čistým exportům, musí se nutně hospodářské zpomalení v eurozóně promítnout i ve výkonnosti českého hospodářství," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!