Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co by přinesl řecký bankrot? Pád Itálie

Akropolis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akropolis | foto: ČTK

PRAHA Jedním z možných scénářů dalšího vývoje Řecka zůstává varianta, že by země mohla euro opustit. Co by se potom nejspíš stalo? Přišel by řecký bankrot, pád Itálie, recese v Evropě.

Kdyby země znovu zavedla drachmu například před dvěma lety, dopad by byl méně tvrdý. Od té doby se ale do potíží dostaly zejména Itálie a Španělsko, jedny z největších ekonomik EU. A právě řecký odchod z eurozóny by mohl spustit bankovní i hospodářskou krizi v těchto zemích.

EU i Mezinárodní měnový fond by v prvé řadě zastavily dosavadní pomoc Aténám. Vláda by neměla z čeho financovat provoz státu a zároveň splácet dluhy, musela by tedy vyhlásit bankrot.

Tamní banky by rázem přišly až o 60 miliard eur, které zemi napůjčovaly. Takovou ztrátu by ale neustály a zkrachovaly by. Za normální situace by je zachránila vláda, ta ale nebude mít z čeho.

Vklady lidí budou zmrazeny a převedeny na drachmu. Její kurz k euru by se okamžitě propadl a většina úspor by se vypařila do vzduchu. Například po bankrotu Argentiny v roce 2001 přišli lidé o 75 procent vkladů.

O 70% vyšší pravděpodobnost recese

Panika by se mohla rozšířit do dalších zemí. Lidé by pravděpodobně začali svoje úspory přesouvat do bezpečnějších států, jako je Německo. Opouštěné finanční domy by takový odliv kapitálu nemusely ustát a také by zbankrotovaly.

Vztahy mezi evropskými bankami by se dostaly na bod mrazu - nikdo by nevěděl, který finanční ústav se v nejbližší době dostane do potíží, nebude schopný dostát závazkům. Tím ale dojde obecně k omezení půjčování, což bude pro mnoho podniků likvidační.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle britského think-tanku NIESR by se v takovém případě zvýšila pravděpodobnost recese ve Velké Británii o 70 procent a pokles hospodářství v Itálii a Španělsku by byl v podstatě jistý.

Klidný bankrot - inspirace pro další státy

Těmto dvěma zemím by ale pravděpodobně hrozily ještě vážnější problémy. Investoři by ze strachu o své peníze požadovali mnohem větší úroky za to, že vládám půjčí. Například Itálie, která musí jen příští rok splatit dluhy 300 miliard eur, by si však navýšení nemohla dovolit. A nemohla by ani spoléhat na pomoc od EU, ta dostatek peněz na záchranu takto velké země zkrátka nemá. Následovat by tedy mohl další bankrot, tentokrát třetí největší ekonomiky eurozóny.

Pokud by naopak řecký krach proběhl překvapivě klidně, bez fatálních dopadů pro tamní ekonomiku i další státy, mohla by to být inspirace pro Irsko i Portugalsko. To, že by místo tvrdých reforem raději zvolily nesplacení dluhů, by mělo nedozírné následky. Možnost rozpadu eurozóny by byla velmi pravděpodobná.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!