Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku: Úřady tvrdě kontrolují švarcsystém. Jak se vyhnout obří pokutě?

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 9
  • Poslední: 12.3.2012 15:48
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Frgalova 12.3.2012 15:48

to by bylo

krásné, kdyby ráno stavbyvedoucí vyšel před bránu, vybral si nějaké zaměstnance a večer jim buď zaplatil, nebo se s nimi dohodl jinak.

Tohle jde však dělat pouze tam, kde lidi cítí alespoň nějaký zbytek profesionální cti ( zodpovědnosti) a poctivosti. A to bohužel, v naší moderní době, jaksi aby jeden pohledal. Na všechno je třeba papír ( smlouva), na všechno je třeba zřídit pojištění, školení BOZP.  Zkrátka, místo abychom si život zjednodušili, jdeme vstříct stále složitějšímu systému fungování společnosti. To jsou ty jistoty a vymoženosti.    

P. Kubišta 9.3.2012 21:36

Naše zákony mi připomínají knihu...

...kreslíře Urbana "Křeče Rudy Pivrnce". Pivní humor vděčně přijímaný figurkami, které karikuje. Nejdřív takzvaní zákonodárci (už tohle slovo je karikatura) vymyslí vlastní způsob pracovněprávních vztahů a živnostenský zákon (nemůžou se poučit jinde, obšlehnout to od fungujících ekonomik, vychytat mouchy a předhodit lidu - ne, vytvoří vlastní, úplně nový paskvil, na kteří jsou patřičně hrdi). K tomu udělají speciální zákony třeba o DPH, které způsobují světové unikáty, jako např. to, že podnikatelská Fabie s odpočtem DPH musí mít mříž(asi aby v ní nešly vozit lyže) aby jako auto byla co nejméně použitelná a nešlo v něm vozit babičku - má jen čtyři místa, takže na rodinné výlety si musíte koupit komfortnější dodávku). Nebo pod tlakem odborů a jiných vyděračských skupin uzákoní takové odvody a ochranu zaměstnanců, že zaměstnance nikdo nechce zaměstnávat, takže skutečná nezaměstnanost je vastně neustále deset a více procent.  A když "zákonodárci" zjistí, že 1) tento systém stojí ukrutné peníze 2) spoustě lidí se vyplatí v něm kvasit místo práce 3) zaměstnavatelé, podnikatelé i sami zaměstnanci se vesměs snaží nefunkční a neužitečný zákon přizpůsobit obrazu svému a pracovat tak, aby si vydělali a nemuseli platit státní hydře peníze, které se stejně bezúčelně prožerou, rozkradou nebo roztunelují, co udělá? Poučí se z krizového vývoje a zakomponuje např. svarcsystém do zákona tak, aby stát netratil, ale když už to funguje, tak ať z toho něco máme? Ne... Vymyslí novelu, drakonické pokuty, najme další zaměstnance, koupí jim vybavení a pošle je do prostoru buzerovat tu část společnosti, která se snaží pracovat (podnikatele, skutečně pracující zaměstnance a švarcsystémisty). Takže tento druh lidí, kteří se jsou zvyklí starat se sami o sebe, nestávkují, nemarodí, vydělávají (a přinášejí státu přinejmenším DPH z peněz, které utratí) s prominutím nase*ou a utvrdí v názoru, že když už se dnes vyplácí nakupovat jinde, že se asi vyplatí i pracovat jinde a nakonec i žít jinde.

s. Gaziova 9.3.2012 19:58

Jsem dva roky bez prace

Vykonam uklid,ostrahu,drobnou montaz,co nemam tak prayi v sexualni oblasti.Ziji v Brne a nedari se me ani priteli najit uplatneni.Ach jo,zlati Komunysti

P. Jordán 9.3.2012 16:23

zrovnoprávnit postavení

Podle mě je problém v rozdílném postavení živnostníka a zaměstnance. Možná by stačilo změnit zákoník práce a umožnit výpověď zamestnanci bez udání důvodu, ale jinak se všemi náležitostmi ochrany. Druhým aspektem jsou finanční náklady  - zaměstnanec je mnohem dražší než živnostník. Stačí tyto dva problémy odstranit a švarc bude historií.

P. Skřivan 9.3.2012 16:46

Re: zrovnoprávnit postavení

To jistě. Problém je ovšem v tom, že přesně tohle nechtějí a nemohou soudruzi politici udělat. Až by to totiž udělali, tak by bylo o mnoho jasnější, že výsledky jejich péče o naše blaho nejsou nic moc. To by byl jejich konec. Takto to maskují nějakými údajnými výhodami zaměstnanců a předstíranou snahou o nějaké kontroly, které stejně kdovíjak dopadnou u soudu. Prokázat švarc totiž není legrace a dokazování a obhajoba rozhodnutí u soudu je přesně to, co našim úředníkům moc nejde. Leč, bude to, jako obvykle, až za hodně dlouho, takže to je jim jedno. O to je to ovšem horší lumpárna ... .

J. Frgalova 12.3.2012 15:37

Re: zrovnoprávnit postavení

víte jak by to dopadlo to vámi navrhované odstranění rozdílného postavení zaměstnance a živnostníka? Poslanci, vláda a odbory  by našli nějaký fígl, jak zdražit živnostníka ( znepříjemnit mu život pomocí povinných daňových, či jiných odvodů), nikoliv jak zlevnit zaměstnance.

M. Brejcha 9.3.2012 16:23

Ano, ať kontroly jsou je to namístě !!!

P. Broda 9.3.2012 15:56

Švarcsystem ?

To je když např v pekárně nebo samoobsluze  či v lisovně plastických hmot  máte samé živnostníky . Švarcsystém není , když máte nárazové zakázky které přechodně nemůžete pokrýt buď sami nebo zaměstnanci a najmete si živnostníky .

Zedníci  co znám fungují tak že jeden sežene ten kšef druhý sežene jiný kšeft a pak si to mezi sebou fakturují .

Pokud by stát postihoval i tyto lidi krachlo by tady úplně všechno . Politici by místo tachových pitomostí měli raději postihovat nelegály a přivandrovalce z ukrajiny .

P. Skřivan 9.3.2012 16:47

Re: Švarcsystem ?

... bez kterých by ovšem krachla třeba půlka stavebnictví nebo úklidových služeb. :-)))

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...