Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. července 2019 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co předcházelo odchodu muže, bez něhož by nebyl iPhone? V posledních letech se Ive v Applu prý téměř neobjevoval

Steve Jobs mluví o svém kolegovi Jonathanovi Ivemu  na meetingu v Coupertinu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs mluví o svém kolegovi Jonathanovi Ivemu na meetingu v Coupertinu v... | foto: AP Photo/Paul Sakuma

Praha/Cupertino Dlouholetý šéfdesignér Applu Jonathan Ive na konci roku skončí. Zatímco pro některé je to šok, podle zjištění agentury Bloomberg Ive s myšlenkou na odchod koketoval delší dobu a poslední roky se v kanceláři objevoval jen dvakrát do týdne. Dvaapadesátiletý Brit nyní plánuje založit vlastní designérskou společnost s názvem LoveFrom. Očekává se, že Apple se stane jedním z jeho klientů.

Apple rezignaci slavného designéra oznámil minulý čtvrtek. Po třicetiletém působení u firmy zpráva působila jako blesk z čistého nebe. Podle některých je Ive nenahraditelný a jeho odchod zanechá ve vedení společnosti „prázdnou díru“.

Avšak hlavní ředitel Applu Tim Cook v pondělí rázně odmítl, že by jeho odchod měl do budoucna vliv na schopnost společnosti přicházet s inovativním designem produktů. Cook rovněž vyvrátil tvrzení, že by Ive odcházel kvůli neshodám s ním, jak napsal v neděli Wall Street Journal.

Odchod po čtvrt století

Již léta se ale spekulovalo, že Ive z firmy odejde. Soustředil se více na každodenní byznysové záležitosti, zanedbával tak designování nových produktů Applu. Podle Bloombergu se Ive zbavoval odpovědnosti už od představení Apple Watch v roce 2015. Do sídla společnosti od této chvíle údajně docházel zhruba dvakrát do týdne.

Šéf Applu Tim Cook (vlevo) a hlavní designér Applu Jonathan Ive u nového...

Šéf Applu Tim Cook (vlevo) a hlavní designér Applu Jonathan Ive u počítače Mac Pro.

Zdroje blízké Ivemu podle Bloombergu poznamenávají, že většinu svých schůzek přesouval do San Francisca, kde žije a má studio. Už tehdy se chtěl vyhnout dojíždění do sídla společnosti Apple v kalifornském městě Cupertino, které je hodinu vzdálené od San Francisca. Zbytek schůzek se odehrával po hotelech či přímo u zaměstnanců doma. 

„Byl v Applu přes 25 let a ta práce je psychicky velmi náročná,“ uvedl zdroj Bloombergu. Ive do Applu přišel v roce 1992, od roku 1996 vedl designový tým a je považován za duchovního otce nejznámějších výrobků firmy včetně iPhone, iPadu, Apple Watch, Mac či iPodu.

Ive je také držitelem mnoha designérských ocenění a zhruba 5000 patentů. Též byl blízkým důvěrníkem spoluzakladatele a bývalého výkonného ředitele firmy Steva Jobse. „Většina hlavních debat o firmě probíhala mezi nimi,“ podotkl Matt Rogers, který pracoval na softwaru iPhonu a iPadu mezi roky 2007-2010. Rogers je zároveň spoluzakladatel firmy specializující se na chytré termostaty či hlásiče kouře Nest Labs.

Procházky s Jobsem

Podle Rogerse chodil Jobs s Ivem pravidelně na obědy, po nichž následovaly procházky kolem sídla Applu. Právě na těchto procházkách oba muži diskutovali možnosti, jak vylepšit vzhled výrobků. Když Jobs v roce 2011 zemřel, stal se Ive nejdůležitější osobou ve firmě.

Náročný úkol jej ale brzy unavil.

Šéf Applu Tim Cook (vlevo) a hlavní designér Applu Jonathan Ive u nového...

Šéf Applu Tim Cook (vlevo) a hlavní designér Applu Jonathan Ive u počítače Mac Pro.

„Byl na něho vyvíjen extrémní tlak po 25 let. Každý jednou musí zpomalit,“ řekl zdroj Bloombergu, který si přál zůstat v anonymitě. Ive se nyní plánuje naplno věnovat své nové společnosti s názvem LoveFrom. Minimálně jednoho klienta by měl mít jistého.

A tím by byla společnost Apple. 

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...