Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co s rajčaty, u kterých neznáte původ? Raději vyhodit, radí inspekce

Nebezpečná cherry rajčata z Maroka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečná cherry rajčata z Maroka. | foto: www.szpi.cz

PRAHA Doporučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce zní, aby lidé nekonzumovali žádná rajčata z Maroka. Hrozí zvracení, zažívací problémy a křeče. Co když už ale rajčata doma máte? Stačí je omýt? A co dělat, pokud rajčata přišla do styku s dalšími druhy zeleniny? "Raději nekonzumovat," radí mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Lidovky.cz: Proč jste zpřísnili doporučení ohledně konzumace rajčat z Maroka? Jsou závadná všechna?
Na základě došetřování výskytu cherry rajčat jsme nabyli podezření, že se zdravotní komplikace nemusí týkat pouze šarží, které evidovala francouzská strana. Může se jednat i o jiné šarže. Kvůli principu předběžné opatrnosti doporučujeme všem spotřebitelům, aby nekonzumovali rajčata, která nesou označení země původu Maroko.

Lidovky.cz: Co mají lidé udělat s rajčaty, od kterých vyhodili obal, na němž je uvedena země původu?
Obecně platí, že veškeré ovoce a zeleninu je potřeba před konzumací omýt pitnou vodou. S ohledem na zjištění, která máme k dispozici z Francie, bych doporučil je nekonzumovat, pokud nemám k dispozici obal.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Je třeba vyhodit i ostatní druhy zeleniny nebo ovoce, pokud přišly s rajčaty do kontaktu? Hrozí v takovém případě nějaké nebezpečí?
Vzhledem k informacím, které teď máme, bych doporučil jít cestou maximální opatrnosti. Nekonzumovat jak cherry rajčata, tak ostatní druhy zeleniny, které s nimi přišly do fyzického styku.

Lidovky.cz: Nepomohlo by ovoce nebo zeleninu jen oloupat?
Toto rozhodnutí v konečném důsledku leží na každém spotřebiteli. Pokud se jedná o doporučení, tak to zní nekonzumovat jak cherry rajčata z Maroka, tak jakoukoli jinou potravinu, která s ním přišla přímo do styku.

Lidovky.cz: Inspekce dostala informaci o závadných rajčatech rychlým systémem evropského varování 16. května, přitom ve Francii zaznamenali 16 případů zdravotních komplikací. Nebylo možné varovat ostatní evropské země dříve?
Nemohu komentovat to, co se stalo ve Francii. Jediné, co mohu říci, je to, že stát, který na podobnou věc přijde, má povinnost neprodleně varovat ostatní evropské státy. My jsme tuto informaci obdrželi v pátek ve večerních hodinách. V sobotu jsme se tím intenzivně zabývali a výsledkem bylo zjištění, že dotyčné problematické šarže se na našem trhu vyskytují v množství přibližně 50 tun, o čemž jsme následující den informovali veřejnost. K pochybení z naší strany tedy nedošlo, jak tomu bylo ve Francii, mi nepřísluší komentovat. 

50 tun nebezpečných cherry rajčat

SZPI v neděli uvedla, že francouzská společnost IDYL sas z Chateaurenard exportovala do Česka více než 50 tun rizikových šarží cherry rajčat.

Dovozcem je společnost Čerozfrucht se sídlem v Nehvizdech u Prahy. Potraviny se do Česka dostaly od 20. dubna do 2. května. Prodávaly je Kaufland a Billa, v malém množství také Penny Market.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!