24. srpna 2012 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co se stane po odchodu Řecka z eurozóny? Německo se připravuje

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo zahájilo přípravu na případný odchod silně zadluženého Řecka z eurozóny. Německé ministerstvo financí vytvořilo pracovní skupinu, která se pokusí vyčíslit finanční dopady řeckého odchodu. Informoval o tom list Financial Times Deutschland s odvoláním na zdroje z ministerstva.

Rozhodnutí vytvořit pracovní skupinu k prostudování možného odchodu Řecka z eurozóny podle listu naznačuje, že Angela Merkelová chce být připravena na
"negativní scénář". Kancléřka  přitom stále tvrdí, že hodlá udržet Řecko v eurozóně,
ačkoli v Německu roste netrpělivost kvůli neschopnosti Atén dodržet
podmínky finanční pomoci, píše agentura Reuters. O současné situaci v Řecku bude dnes Merkelová jednat s tamním premiérem Antonisem Samarasem.

"Kolegové dělají kalkulace ohledně finančních důsledků (řeckého odchodu z eurozóny) a zkoumají, jak zabránit dominovému vlivu na ostatní členské země eurozóny," uvedly zdroje z německého ministerstva financí.

ČTĚTE VÍCE:

Řecko musí dostát závazkům, zní z Německa

"Pro euro by to nebyl problém," řekl podle agentury Reuters k případnému odchodu Řecka z eurozóny Volker Kauder, šéf frakce CDU/CSU kancléřky Merkelové ve Spolkovém sněmu. Zároveň jen několik hodin před schůzkou premiéra Samarase s kancléřkou. Řekům vzkázal, že není možné znovu jednat o obsahu ani časovém harmonogramu řeckého plánu úspor.

"Řecko musí nejdříve dodržet své závazky," řekl tento vlivný politik. 
Po dnešní schůzce s Merkelovou čeká Samarase další důležité jednání v
Paříži, kde se v sobotu sejde s francouzským prezidentem Françoisem
Hollandem. Řecký premiér se oba státníky patrně bude snažit přesvědčit, aby
žádost Řecka získat více času na zavedení dohodnutých reforem podpořili.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.