Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co týden dal: Strach z dluhů tlumí pokusy o vzestup trhů ke konci roku

Ekonomika

  14:35
PRAHA - Trhy zažily další rozkolísaný týden bez jasného směru. Zástupci Fedu naznačili, že hodlají držet úrokové sazby mimořádně nízko po delší období. Akciové indexy i devizový trh reagovaly na varovný prst ratingových agentur ohledně závazků některých evropských zemí. Euro se dostalo pod tlak a dolaru se během týdne dařilo. Zlato výrazně ustoupilo ze svých maxim.

Newyorská burza. foto: Reprofoto

Do úvodu týdenního obchodování vpluly akciové trhy s pošramoceným sentimentem. Po překvapivě pozitivních datech z amerického trhu práce vyvstaly spekulace, že by se úrokové sazby mohly začít zvedat dříve než se původně předpokládalo. Podpůrné zprávy nepřicházely ani z korporátní oblasti. Těžká váha německého idexu DAX společnost Siemens začala oslabovat poté, co investiční banka Morgan Stanley snížila na akcie své doporučení. Akcie Siemens se dostaly pod vleklý prodejní tlak a výrazně klesaly i v následujících dnech.

 Šéf amerického Fedu Ben Bernanke a jeho kolega William Dudley přibrzdili předčasný ekonomický optimismus a jasně naznačili že centrální banka hodlá držet úrokové sazby mimořádně nízko po delší období. Jako hlavní problémy označili skutečnost, že ekonomické oživení je křehké s poukázáním na stále slabý trh práce a obtížné podmínky na kreditním trhu. To znamená, že nezaměstnanost bude klesat pomaleji, než by Fed rád viděl. Naznačili také, že expanze kterou americká ekonomika pravděpodobně dosáhne v druhé půlce roku 2OO9 nebude dále udržitelná, protože byla dosažena hlavně díky "doplňování zásob" a také stimulačním státním opatřením. Shrnuto, ani Bernanke ani Dudley nevypadají, že mají připravený prst na spoušti k zvyšování úrokových sazeb.

Během úterý zavládla na globálních trzích riziková averze. Důvodem byly znovu oživené problémy s dluhy Dubaje a zejména snížení úvěrového ratingu Řecka z A- na BBB+ agenturou Fitch. To znamená, že Řecko má nejhorší ohodnocení závazků ze všech zemí účastnících se eura. Trhům se v tu chvíli skutečně nevedlo, oslaboval především bankovní sektor a situaci zhoršovaly zprávy z americké firemní sféry, které vzbudily určité pochybnosti ohledně spotřebitelských výdajů. Společnost McDonalds zklamala trh již druhý měsíc v řadě svými tržbami a akcie firmy 3M rovněž padaly v reakci na zveřejnění horšího než očekávaného výhledu. Nálada na trzích se ještě zhoršila, když agentura Standard & Poors snížila výhled ratingu závazků Španělska ze stabilního na negativní. Obavy ze situace v oblasti veřejných dluhů několika evropských zemí se odrazila nejen ve vývoji akciových indexů, ale i v kurzu eura. Události ukázaly, že zadlužení není žádným způsobem lepší v Eurozóně než ve Spojených státech. Na situaci okamžitě reagoval devizový trh. Evropská měna během týdne oslabovala a vůči americkému dolaru se dostala na úroveň 1,47.

Chvilkové zaváhání dolaru v závěru americké burzovní seance uprostřed týdne spolu s prohlášením Citigroup, že hodlá splatit ministerstvu financí nouzovou pomoc vyprovokovalo účastníky trhu k lehkým nákupům a ti vytáhli americké indexy po dvoudenních propadech alespoň do skromných zisků. To znamenalo po několika dnech i neúspěšnou seanci pro americké státní dluhopisy a spolu se slabší než očekávanou poptávkou při primární aukci se výnos 10-letého benchmarkového dluhopisu vyšplhal zpět na úroveň 3,4%.

V závěru týdne se akcie odrazily a začaly napravovat ztrátové dny. To se jim během čtvrtka a pátku celkem dařilo, především díky akciím bankovních domů, které se vzpamatovávaly po předchozích propadech. Trh ustál trochu horší týdenní americká data o počtu nových žádostí o práci a zaměřil se více na celkový počet vyplacených dávek a schodek obchodní bilance.

Zotavení v závěru obchodního týdne neposkytuje jasnou odpověď kam bude trh krátkodobě směřovat. Usuzujíc dle nízkých obchodovaných objemů a smíšených průběhů seancí bez jasného směru se zdá, že trh je spíše v rukou obchodníků zatímco dlouhodobí investoři po zbytek roku zavřeli knihy a vyčkávají. Na situaci asi příliš nezmění ani očekávaná páteční americká data o maloobchodních tržbách a Michiganský index spotřebitelské důvěry.

Komodity zažily těžký týden. Při posilujícím dolaru ceny komodit prakticky celý týden oslabovaly. Cena ropy WTI klesala celý týden. Americká vládní Energy Information Agency revidovala svůj odhad globální poptávky po ropě pro příští rok a ropný kontrakt se sesouval až na úroveň 70 dolarů za barel, nejnižší úroveň za poslední dva měsíce. Také euforie na trhu zlata se v tomto týdnu zklidnila. Cena drahého kovu výrazně korigovala až k úrovňi 1130 dolarů za unci, jakmile spekulativní investoři začali trh opouštět.

Trhy zůstávají značně závislé na klíčových makroekonomických datech. Zesilující se problémy s dluhy některých zemí v posledních týdnech způsobují, že akcie z opakovaných pokusů o závěrečný vzestup konce roku rychle ustupují.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...