Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Coca-cole šlape na paty daň z cukru. V Británii zmenší lahve a ještě zdraží

Coca-cola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Coca-cola | foto: Shutterstock

LONDÝN / PRAHA Od jara se začne ve Velké Británii platit daň z cukru v nealkoholických nápojích. Království si od ní slibuje zdravější životní styl svých obyvatel i snížení obezity mladistvých. Někteří výrobci sladkých limonád proto mění receptury a problematický cukr nahrazují umělými sladidly. Americký gigant Coca-cola ale vymyslel na zákazníky malou fintu, aby složení svého slavného nápoje měnit nemusel.

Coca-cola tak od března na Britských ostrovech zmenší svou lahev o objemu 1,75 na 1,5 litru a­ cenu nápoje zvýší o 20 pencí (v ­přepočtu asi o šest korun). Společnost dále potvrdila, že britský zákazník nyní za půllitrovou lahev koly zaplatí namísto původních 1,09 nově 1,25 libry (36 korun).

Vysokým obsahem cukru je výrobce nápoje s červenobílou etiketou pověstný. Sto mililitrů Coca-coly nyní obsahuje 10,6 gramu cukru, v lahvi o ­objemu 1,75 litru je tedy 186 gramů sladidla (na 30 čajových lžiček). Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby za den dospělý člověk nekonzumoval více než šest lžiček cukru.

Množství přírodního sladidla ale Coca-cola snížila u jiných svých nápojů. Jedná se například o limonády Sprite, Fanta nebo Dr. Pepper. Nová verze Fanty tak od loňska obsahuje o 33 procent cukru méně.

Na módu méně sladkého pitiva přistoupili i­ další výrobci. Firma A.G. Barr tak ve slavném skotském nápoji oranžové barvy, takzvaném Irn Bru, nahradila cukr umělým sladidlem. Věrné zákazníky ale změna receptury rozdělila na dva tábory. Ten nespokojený s novou recepturou, a také prý změnou chuti, dokonce sepsal petici za zachování tradičního složení.

O cukrové dani se ve Velké Británii diskutuje od roku 2016, platit začne až letos v dubnu. Výrobci sladkých nealkoholických limonád tak musí platit daň ve výši 18 pencí za litr nápoje obsahujícího pět a více gramů cukru na sto mililitrů nebo dokonce 24 pencí za litr, pokud má nápoj více než osm gramů cukru na sto mililitrů. 

Daň by se tak měla dotknout pětiny nealkoholických nápojů prodaných v britském království. Zákonodárci si slibují, že daň ročně přinese 520 milionů liber (asi 14,8 miliard korun). Vybrané peníze prý budou použity na sportovní aktivity pro žáky základních škol. Daň z cukru má ale ve Velké Británii i své odpůrce.

„Pokud na něco uvalíte daň, snížíte spotřebu z hlediska nákupu. Otázkou ale je, zda tím snížíte příjem kalorií. Zbaví se tak lidé těchto kalorií, když se rozhodnou si nápoj za vyšší cenu nekoupit, nebo si je najdou někde jinde?“ ptá se Tim Rycroft z neziskové organizace Food and Drink Federation. 

„Vypořádat se s obezitou prostřednictvím těchto velmi úzkých zásahů se mi nezdá jako správný způsob.“ V Evropě mají cukrovou daň na nealkoholické nápoje od loňského roku také v Portugalsku. Ve Francii platí již od roku 2013 a loni přistoupili k jejímu zvýšení. 

V Česku zákonodárci o zavedení daně z cukru zatím neuvažují. Ke změně velikostí svých pet lahví ale přistoupila česká Coca-cola loni na jaře. 

Nápoj o objemu 1,5 byl zvětšen na 1,75 litru, dvoulitrovka zase na 2,25 litru. Jako odůvodnění tehdy společnost uvedla, že staré velikosti spotřebitelům již nevyhovovaly. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.