24. července 2014 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražské restaurace účtují cizincům příplatek, zjistila Česká obchodní inspekce

Restaurace. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve vytipovaných 13 restauracích v centru Prahy zjistily v osmi z nich diskriminační jednání vůči cizincům. Restaurace jim účtovaly příplatek za servis, který čeští zákazníci neplatili. ČOI restauracím udělí pokuty. Ve čtvrtek to sdělila Ivana Divišová z odboru komunikace a styku s veřejností ČOI.

Pracovníci ČOI se v pražských restauracích, kavárnách a barech vydávali za cizince od poloviny března do 10. července. Příplatek za servis účtovaný inspektorům hovořícím anglicky se pohyboval od pěti do 15 procent, v součtu přesáhl 464 korun. "Česky hovořícím spotřebitelům žádný takový příplatek účtován nebyl," uvedla ČOI.

Servírka hosta okradla

Celkově byly ze 13 kontrolovaných restaurací zjištěny nedostatky v devíti z nich. Při jedné z kontrol například servírka při placení účtu anglicky mluvícímu hostu vrátila o 43 korun méně, než měla. V pěti případech restaurace nedodržely míru prodaných rozlévaných alkoholických nápojů. Celkem to bylo o půl decilitru, spotřebitelé tak zaplatili o skoro o 114 korun víc.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledky kontrol v restauracích v centru Prahy svědčí o tom, že někteří podnikatelé svým jednáním nejen porušují zákony a poškozují spotřebitele, ale zejména ohrožují dobré jméno poctivých podnikatelů a celé České republiky v zahraničí," uvedla ČOI. V kontrolách zaměřených na diskriminaci spotřebitelů kvůli národnosti proto bude inspekce pokračovat i ve zbytku roku.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.