28. prosince 2015 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČOI zabavila špatně označenou zábavní pyrotechniku. Na akci dohlížel Chovanec

Zábavní pyrotechnika - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zábavní pyrotechnika - ilustrační fotografie | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražská policie našla při kontrole prodejců silvestrovské pyrotechniky zboží, které nebylo správně označené. Pochybné třaskaviny zabavila Česká obchodní inspekce (ČOI). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na akci dohlížel, novinářům řekl, že kontroly trvají už několik týdnů.

Policisté vyrazili za prodejci zábavní pyrotechniky po 9:00 v Praze 4. „Zjišťují, v jakém stavu je prodej pyrotechniky. Akce probíhá po celé republice už několik týdnů ve skrytu,“ řekl Chovanec. Kromě policie prohlížela prodejny také ČOI a celníci.

V několika prodejnách se našly třaskaviny bez nutného certifikačního kódu. Zábavní pyrotechnika také nebyla řádně zabalená, například u jednoho typu výbušných koulí šlo pyrotechniku vyjmout rovnou po otevření papírové krabice. Porušení předpisů se řeší ve správním řízení.

Před pyrotechnikou z Česka varovaly nedávno také německé úřady. Upozornění Spolkového úřadu pro zkoumání materiálů (BAM) se týkalo i zboží z Polska. Petardy a rachejtle dovezené do Německa prý obsahují větší množství černého prachu a při jejich odpalování hrozí vážná zranění.

V Sasku, které sousedí s Českem a s Polskem, zabavili policisté letos na podzim přes 41.000 pyrotechnických výrobků, které nesplňují německé bezpečnostní standardy. V Braniborsku a v Berlíně loni policie odhalila přes 100.000 takových výrobků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz