27. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČOI zveřejnila na webu údaje o všech pokutách a kontrolách

Jak moc narušuje internet soukromí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak moc narušuje internet soukromí? | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zveřejnila na svých internetových stránkách údaje o všech kontrolách, pravomocně uložených pokutách a rizikových výrobcích. Zveřejněná data se vztahují ke kontrolám provedeným po 1. lednu 2012 a budou pravidelně jednou za tři měsíce aktualizována. Řekl to ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

 osud inspekce zveřejňovala na webu dle zákona pouze údaje o kontrolách pohonných hmot. Podle Velčovského jsou zveřejněné údaje úplné pouze u kontrolovaných právnických osob.

Částečná anonymizace

U fyzických podnikajících osob, které představují zhruba 60 procent všech kontrolovaných subjektů, musela inspekce přistoupit k částečné anonymizaci záznamů tak, aby nebyla možná identifikace.  Zveřejnění jména, adresy a dalších dat o fyzických osobách, které podnikají, totiž brání stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Inspekce se s tímto výkladem zákona o ochraně osobních údajů sice neztotožňuje, nerespektováním daného stanoviska ÚOOÚ by se ale vystavila hrozbě pokuty. "Jsme přesvědčeni, že by součástí publikovaných dat měla být i identifikace fyzických osob. Hodláme po ustanovení nové Poslanecké sněmovny v součinnosti s MPO oslovit její členy s žádostí o změnu legislativy, která by explicitně umožnila zveřejňování pokut uložených všem podnikajících subjektům," uvedl Velčovský.

Počet kontrol stoupá

Četnost kontrol předváděcích akcí letos stoupla podle Velčovského o 42 procent meziročně. Agresivita na předváděcích akciích podle něj stále roste, po tlaku státních orgánů a díky větší informovanosti veřejnosti ale organizátoři řadu těchto akcí musí pro nezájem rušit nebo je přesouvají do zahraničí. "Boom předváděcích akcí se zastavil, rentabilita těch akcí již není taková. Agrese (prodejců) stoupá, vyvíjejí vyšší tlak, protože jsou nervózní, že rentabilita není taková," dodal Velčovský.

ČOI udělila od letošního ledna do srpna pokuty organizátorům předváděcích akcí v hodnotě 17,2 milionu korun, loni ve stejném období to bylo 3,7 milionu korun. Plánované změny v legislativě budou podle Velčovského výrazně účinné proti rostoucí agresivitě na předváděcích akcích.

Audio a video záznamy

Od 1. ledna 2014 vstoupí v účinnost nový kontrolní řád, který pracovníkům umožní pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí a pak je používat i jako důkaz u soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

ČOI již připravuje nákup záznamové techniky. Během příštího roku by poslanci měli přijmout návrh novely o ochraně spotřebitele, podle kterého by pořadatelé předváděcích akcí museli nově ČOI hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Tomáš Medek rot

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!