28. června 2018 18:03, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko prosadilo do závěrů summitu EU zmínku o reverse charge

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Andrej Babiš přijíždí na summit EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš přijíždí na summit EU. | foto: ČTK

BRUSEL Česká republika do závěrů čtvrtečního summitu Evropské unie prosadila zmínku o možnosti používat k boji proti daňovým únikům na dani z přidané hodnoty (DPH) systém přenesené daňové povinnosti, označovaný jako reverse charge.

Novinářům to ve čtvrtek po první části jednání řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Závěry summitu však zatím přijaty nebyly kvůli Itálii, která chce dokument schválit až po debatě o migraci.

Premiér Andrej Babiš, který ve čtvrtek a v pátek Českou republiku na summitu zastupuje, dlouhodobě velmi stojí o to, aby země mohla systém používat obecně. Evropská komise tuto možnost navrhla už koncem roku 2016, poté, co na ni Babiš tlačil ještě jako ministr financí. Od té doby už byl návrh několikrát upravován. V nynější podobě by umožnil zavést plošný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH na dodávku zboží a služeb překračující hodnotu 10 000 eur (přes 250 tisíc korun).

Návrh již dvakrát vetovala Francie

„Předložil jsem návrh ohledně našeho projektu reverse charge,“ řekl Babiš novinářům. Českou iniciativu podle dřívějšího vyjádření státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře podpořili premiéři států visegrádské skupiny (V4), do níž patří kromě Česka také Maďarsko, Slovensko a Polsko. „Rada nakonec akceptovala naši změnu,“ dodal Babiš. Na červencové schůzce ministrů financů tak Česko může téma reverse charge znovu otevřít, dodal.

Ministři financí se naposledy před měsícem na podpoře návrhu neshodli, věc už podruhé vetovala Francie. Česká republika na oplátku blokuje pro Paříž důležitý návrh možnosti přesunu elektronických publikací do nižší sazby daně.

Původní návrh závěrů čtvrteční schůzky, tak jak jej pro premiéry a prezidenty připravili diplomaté, hovořil o tom, že mají „pokračovat práce na efektivnějším výběru DPH“. Zmiňují navíc potřebu upravit unijní daňová pravidla a systémy pro digitální věk. Změna, s níž přišel Babiš, nástroje k efektivnímu výběru daní konkretizuje.

Výsledkem by podle představ Prahy mělo být „popohnání“ rozhovorů na radě ministrů financí. O daňových otázkách rozhodují unijní státy jednomyslně. Členem V4 je vedle Česka ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Některé státy považují řešení za nesystémové

Evropská komise chce nynější prozatímní systém DPH, který platí už roky, nahradit zcela novým řešením. I proto požadavek Česka na obecnou reverse charge vnímají některé země unie jako nesystémové řešení.

Evropská komise odhaduje, že nedostatky stávajícího systému DPH znamenají v EU ročně ztrátu 150 až 160 miliard eur (3,9 až 4,1 bilionu korun). S návrhem reformy přišla komise loni v říjnu, platit by měla reforma od roku 2022.

Nové řešení by mělo ztížit daňové úniky při obchodování přes hranici mezi členskými zeměmi. Nyní tyto úniky v EU ročně dosahují až 50 miliard eur (1,3 bilionu korun).

ČTK
  • 1Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz