23. července 2009 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČR dohání svět v solární energii. Na Moravě se plánuje obří elektrárna

Solární elektrárna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

VRANOVSKÁ VES Ve Vranovské Vsi na Znojemsku vznikne do konce roku zřejmě největší projekt na výrobu sluneční energie v Česku za zhruba 1,8 až dvě miliardy korun. Na ploše asi 41 hektarů vzniknou tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 18 až 20 megawattů. Každou vybuduje jiný investor, uvedl starosta obce Jiří Peřinka. Do provozu by měly být postupně uváděny od konce letošního roku.

Největší sluneční elektrárny v ČR mají dosud maximální instalovaný výkon kolem tří megawattů.

"Bude největší v ČR a snad se bude jednat i o největší sluneční elektrárnu i ve střední Evropě," uvedl Peřinka. Dvě firmy již podle něj staví, třetí by měla získat stavební povolení v nejbližší době.

Obce dostávají od provozovatelů slunečních i větrných elektráren příspěvky do svého rozpočtu. Tak tomu bude i ve Vranovské Vsi díky novému solárnímu projektu. Zřejmě se budou pohybovat v řádu milionů korun.

"Pro malou obec do 300 obyvatel je ten příjem několikanásobně vyšší než celoroční rozpočet," poznamenal starosta. Přesnou výši příjmů z elektrárny neuvedl. Rozpočet Vranovské Vsi na rok 2007 ale například počítal s celkovými příjmy 2,29 milionu korun.

V Česku solární panely vyrobí jen zanedbatelné množství energie. Jižní Morava je díky nejvyššímu slunečnímu svitu pro výstavbu solárních elektráren v zemi nejvýhodnější, slunce tam svítí asi o deset procent víc než v severnějších částech země.

ERÚ registroval na konci roku 31 slunečních elektráren v ČR s výkonem vyšším než půl megawattu. Z toho 11 je jich na jižní Moravě. Jednou z největších je nyní zřejmě ta v Protivíně na Písecku. Spuštěna ve zkušebním provozu byla v dubnu a její výkon by měl dosáhnout 3,5 MW.

K největším patří také sluneční elektrárna v Sudoměřicích na Hodonínsku. Spuštěna byla loni v listopadu a její výkon činí 2,95 MW. O 0,1 MW nižší výkon má sluneční elektrárna v Dívčicích Českobudějovicku.

Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku je několikasetnásobně nižší přesto, že jsou v zemi poměrně dobré podmínky.

Česko zažívá boom výstavby solárních elektráren

Počet slunečních elektráren v Česku za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny na 2046.  Stoupl i celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi na 73,1 MW. Z celkového výkonu všech elektráren v ČR to představovalo zhruba čtyři procenta. Je to téměř dvojnásobek s koncem loňského roku, kdy to bylo 39,5 MW. Údaje vyplývají ze statistik Energetického regulačního úřadu k 1. červenci a týkají se elektráren s výkonem nad půl megawattu.

ČTK, Lidovky.cz