30. listopadu 2011 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČR prodala dluhopisy za více než 8 miliard. Výnos ale vzrostl

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRUSEL/PRAHA Česká republika dnes prodala státní dluhopisy se splatností pět let, které na trhu umístila bez jakýchkoli problémů. Výnos v průměru vzrostl na 3,52 procenta, zatímco v předchozí srovnatelné aukci v srpnu činil 2,88 procenta. Ministr financí Miroslav Kalousek ale řekl, že vzhledem k napjaté situaci na trzích je to velmi dobrý výsledek.

V prvním kole se prodaly papíry za 7,63 miliardy korun a poptávka po nich více než dvojnásobně překročila nabídku. Ve druhém kolem pak ministerstvo financí přijalo nabídky na nákup dluhopisů v objemu 1,16 miliardy korun. V obou kolech tak Česká republika získala asi 8,79 miliardy korun. Cílem bylo prodat dluhopisy v objemu osmi miliard Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem velmi rád, že mohu oznámit velmi úspěšnou aukci pětiletých dluhopisů České republiky na domácím (korunovém) trhu, kdy poptávka více než dvojnásobně převýšila naši nabídku," řekl Kalousek v Bruselu, kde se účastnil zasedání s kolegy z Evropské unie. Aukce se podle něj zúčastnila vedle českých subjektů řada zahraničních investorů.

Kalousek připomněl, že České republice se podařilo státní dluhopisy prodat v situaci, kdy řada jiných zemí má s prodejem dluhopisů problémy. Například Slovensko v aukcích opakované neuspělo, což tamní činitelé dali do souvislosti s krizí v eurozóně. Nejzadluženější země eurozóny, jako je Itálie a Španělsko, sice dluhopisy prodají, musí za ně ale mnohdy zaplatit i více než sedmiprocentní úrok.

Další prodej příští týden

Další aukci, tentokrát dvanáctiletých dluhopisů, Česká republika chystá na 7. prosince. Dosáhnout by měla zhruba stejného objemu jako v dnešním případě.

Aukce státních dluhopisů se plánují několik měsíců dopředu. Kalousek přiznal, že kvůli dluhové krizi a situaci na trzích měl velké obavy. "Tuhle aukci jsme ohlásili před čtvrt rokem a vzhledem k posledním dnům na kapitálových trzích musím říct, že jsem byl značně nervózní," řekl ministr novinářům.

Takzvaná výpůjční potřeba České republiky se podle Kalouska pohybuje kolem 200 miliard korun ročně. To znamená, že příští rok si Česká republika bude muset zajistit asi 226 miliard korun. Peníze neslouží pouze na pokrytí deficitu, ale i na splácení jistin.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.