9. února 2009 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČR svolá mimořádný summit EU ke krizi

Představitelé států při summitu EU v Bruselu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představitelé států při summitu EU v Bruselu. |

PRAHA/BRUSEL Česko jako předsednická země Evropské unie svolá neformální summit šéfů států a vlád unie k hospodářské krizi. Summit se podle premiéra Mirka Topolánka uskuteční v Bruselu ještě před koncem února. Termín konání oznámí premiér ve středu po setkání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem.

Právě s Barrosem ráno Topolánek telefonicky hovořil. Kromě svolání neformálního setkání unijních lídrů spolu jednali o tom, jak uvést v život plán obnovy evropské ekonomiky, na níž se začínají tvrdě projevovat dopady finanční krize.

Plán obnovy počítá s finanční injekcí ve výši zhruba 200 miliard eur (5,7 bilionu korun) na podporu evropské ekonomiky. Tuto sumu už EU schválila.

Nyní se však jedná o tom, jakou přesnou podobu by podpora měla v praxi mít. To bude i tématem jarního summitu EU, který se uskuteční koncem března v Bruselu.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?