23. března 2014 7:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Credit Suisse urovnala v USA spor o hypotéky, zaplatí 17,6 miliardy

Credit Suisse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Credit Suisse. | foto: Reuters

CURYCH Švýcarská bankovní skupina Credit Suisse se s americkým Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA) dohodla, že zaplatí 885 milionů dolarů (17,6 miliardy korun) za urovnání žaloby kvůli hypotečním dluhopisům. Ty před finanční krizí prodala polostátním hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Plyne to ze sdělení švýcarské banky.

Dohoda řeší dvě žaloby FHFA na prodej cenných papírů krytých hypotékami z let 2005 až 2007 za celkem 16,6 miliardy dolarů. Dluhopisy po pádu amerického hypotečního trhu ztratily většinu původní hodnoty.

Minulý měsíc urovnala žalobu s FHFA francouzská banka Société Générale, která zaplatila 122 milionů dolarů. FHFA v roce 2011 vznesla obvinění vůči 18 bankám za to, že hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac podávaly zavádějící informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodávaly. Credit Suisse je z nich devátá, která se s úřadem dohodla.

Credit Suisse kvůli pokutě odepíše ze zisku za čtvrté čtvrtletí zpětně 275 milionů švýcarských franků (6,2 miliardy korun). Po započítání odpisu vykáže za čtvrtletí ztrátu osm milionů franků namísto původně oznámeného čistého zisku 267 milionů franků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!