26. září 2011 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČS chce, aby soud zastavil prodej Sazky

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Vondrouš Roman ČTK

PRAHA Česká spořitelna jako člen věřitelského výboru Sazky požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci loterijní firmy Josefovi Cupkovi pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení na prodej společnosti.

Spořitelna o tom dnes informovala ČTK s tím, že důvodem je hrozba zpochybnění platnosti právních úkonů správce pře zpeněžení majetku Sazky. Cupka má dnes odpoledne vyhlásit oficiální výsledky výběrového řízení na prodej Sazky. Ještě předtím se uskuteční jednání věřitelského výboru Sazky.

ČTĚTE TAKÉ:

Cupka již v pátek oznámil, že nejvyšší nabídku v tomto tendru podaly finanční skupiny PPF a KKCG, které společně nabídly 3,81 miliardy korun. Po oznámení vítězné nabídky by měl s vítěznou firmou podepsat smlouvu. Tu musí schválit věřitelský výbor a následně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy dala schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala Insolvenční soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by prý nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern.

Penta protestuje

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Výběrové řízení tvrdě kritizuje finanční skupina Penta, která mimo tendr nabídla za Sazku pět miliard korun.

O víkendu mluvčí Penty Martin Danko uvedl, že společnost Penta hodlá právně napadnout výběrové řízení na prodej Sazky. Má připraveny čtyři varianty, podle kterých chce postupovat. Mezi nimi je i podání stížnosti k Ústavnímu soudu.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč