Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČS zvýšila zisk. Dala na frak své slovenské sestře i rakouské matce

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna, banka s největším objemem aktiv a počtem klientů v zemi, za tři čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 0,3 procenta na 9,65 miliardy korun.

Oproti tomu Slovenské spořitelně, která stejně jako ČS patří pod rakouskou Erste bank, klesl v prvních devíti měsících roku čistý zisk meziročně o 71 procent na 40 milionů eur (1,05 miliardy Kč). Projevil se tak pokles výnosů z kurzových transakcí po zavedení eura.

Zisk před zdaněním České spořitelny meziročně poklesl o půl procenta na 12,20 miliardy korun a provozní zisk stoupl o více než pětinu na 20,23 miliardy korun. Hospodářské výsledky banky ovlivnil růst zisku z provozních činností a nárůst tvorby opravných položek na úvěrová rizika. Kvalita úvěrů se totiž zhoršila a objem rezerv a opravných položek stoupl o bezmála 150 procent.

"I ve třetím čtvrtletí se potvrdilo, že rok 2009 je náročný. Přesto jsme s naším týmem dosáhli vynikajících obchodních výsledků, rostli jsme ve všech stěžejních oblastech naší činnosti a rostly tak i výnosy," uvedl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Čisté příjmy z poplatků a provizí dosáhly 8,31 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 2,4 procenta. Bance se zvýšily zejména příjmy z poplatků a provizí z úvěrových obchodů a karetních transakcí. Klesly příjmy z poplatků z transakcí s cennými papíry i poplatky z pojišťovacích obchodů a stavebního spoření.

Česká spořitelna je součástí rakouské Erste Bank, které v prvních třech čtvrtletích roku klesl meziročně čistý zisk na 720 milionů eur (asi 18,9 miliardy Kč) z 1,463 miliardy eur. Provozní zisk bance meziročně stoupl o 26,6 procenta na rekordních 2,78 miliardy eur. Konsolidované výsledky ČS za pololetí 2008 ještě zahrnují Pojišťovnu České spořitelny, která loni v září prodána a letos se již do údajů nepromítá.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...