Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA čeká zřejmě velké propouštění. O práci by mohlo přijít až 60 procent zaměstnanců

Letiště Václava Havla zeje prázdnotou. První linky rozlétávají ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla zeje prázdnotou. První linky rozlétávají ČSA. | foto: Alžběta Tesárková

Praha České aerolinie (ČSA) budou zřejmě masivně propouštět. Vedení dopravce o tom nyní jedná s odbory. V pátek na to upozornil server zdopravy.cz a potvrdili to i zástupci odborů. Podle serveru by se to mohlo týkat až 60 % zaměstnanců. Ve společnosti nyní pracuje kolem 700 lidí.

Podle odborů by propouštění mohlo být i projevem zatím neúspěšných jednání skupiny Smartwings, do níž ČSA patří, o pomoci státu. Jednou z podmínek státní pomoci totiž bylo zachování současného počtu zaměstnanců. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) k jednáním o pomoci letecké skupině řekl, že ministerstvo nyní připravuje program, který by umožnil pomoc všem dopravním společnostem. 

„První jednání proběhla, zatím čekáme na další informace. Bylo nám sděleno, že firma bude potřebovat podstatně méně lidí,“ řekla serveru předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. Jednání potvrdil i Pavel Sokolík z Odborového svazu zaměstnanců letectví. „Od ČSA jsme se dozvěděli, že si nebudou moci dovolit tolik zaměstnanců,“ řekl. 

Podle něj bude propouštění plošné, dotkne se tak posádek letadel i pozemního personálu. Přesná čísla zatím Sokolík nezná, v pondělí by mělo být propuštěno asi 29 zaměstnanců. Hlavní vlna propouštění je však zřejmě plánována na příští měsíce.

Vedení letecké skupiny teď jedná s vládou o poskytnutí státní garance za komerční úvěr. Měl by být kolem 800 milionů Kč. Jednou z podmínek státní pomoci, které prezentoval Havlíček, ovšem mělo být udržení zaměstnanců. Těch ve skupině Smartwings pracuje kolem 2500.

Možnost případné státní pomoci Smartwings zatím zřejmě nepadla, možná ale bude mít jinou formu. „Připravujeme opatření, která nebudou znevýhodňovat dopravní společnosti z běžného rámce podpory,“ řekl v pátek ministr Havlíček. O podobný program, který by platil pro všechny dopravce, ministerstvo požádal v týdnu i hospodářský výbor sněmovny. Havlíček už v předchozích týdnech poukazoval na skutečnost, že velké dopravní firmy včetně Smartwings nemohou ze zákona čerpat některé formy pomoci státu podnikatelům v rámci krize.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

(ilustrační snímek) Exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

(ilustrační snímek) Exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

(ilustrační snímek) Exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...