Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA rozdává výpovědi, piloti zpozdí lety. ČSA mají plán

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

PRAHA Vedení ČSA ve středu začalo s rozdáváním výpovědí pilotům. České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) proto od pondělí zahájí plánovaný protest spočívající v důsledném dodržování předpisů a zákoníku práce. České aerolinie připravily opatření, která pilotům umožní delší přípravu na let.

České televizi to dnes řekl viceprezident pro letový provoz a místopředseda představenstva ČSA Marek Týbl. Piloti do služby standardně přicházejí hodinu před letem, uvedl Týbl. U delších letů je to hodina a čtvrt před odletem linky. Tuto dobu ČSA dočasně navýšily na hodinu a půl. Aerolinky se zároveň pokusí zjednodušit briefing pro posádky, řekl Týbl.

Jak bude stávka probíhat? Ptejte se Marka Týbla on-line


Šéf českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar opatření uvítal. "Je dobře, že si společnost uvědomuje, že piloti chodí do práce ve svém volném čase," řekl. Dodal, že věří, že to nebude jen dočasné řešení. Protesty to podle něj ale nijak neovlivní.

"Protestní akce by v pondělí mohla začít okamžitě s půlnocí," uvedl Gaspar. "Zpoždění budou pravděpodobně nabíhat již od pondělního rána. Nedokážu nyní odhadnout, jak velká nakonec budou. Urychlit předletovou přípravu nelze," dále odpověděl na dotaz LN.

Doufá však, že se do té doby ještě s vedením společnosti bude moci dohodnout. Podle Týbla však přes nynější plán na počty propuštěných "nejede vlak".

SKONČÍ ČSA V KONKURZU?


V dohodu doufají podle mluvčí ČSA Hany Hejskové i aerolinie. "Pevně věříme, že zaměstnanci nedopustí, aby nátlaková akce ohrozila zdárný průběh restrukturalizace, tím spíš, že není objektivní důvod pro její organizování," řekla Hejsková.

"S ohledem na hrozbu protestu společnost připravila celý soubor opatření tak, aby riziko případných nepravidelností bylo minimalizováno. Příkladem může být posílení pohotovostních služeb a podobně," nastínila Hejsková, jak se ČSA hodlá s případnými potížemi vyrovnat.

Večerní spoje možná neodletí
Protest proti vedení společnosti by nejprve měl být vedený formou striktního dodržování předpisů a zákoníku práce. Podle Gaspara by tato akce mohla způsobit zásadní zpoždění letů. Některé, obzvláště večerní spoje, by nemusely stihnout odlet vůbec.

Gaspar upozornil, že nyní dopravní piloti chodí do práce o desítky minut dříve, aby stihli všechny nezbytnosti na přípravu letu. Rovněž se obvykle během svých směn vzdávají přestávek na jídlo a s tím by měl být po vyhlášení protestu konec. "Piloti by jen využili všech práv, které jim nabízí zákoník práce," řekl.

Sdružení od minulého týdne posbíralo 250 podpisů mezi piloty a stevardy ČSA na podporu protestů. "Management řeší špatné výsledky na straně výnosů další unáhlenou redukcí společnosti. V krocích managementu je patrná absence jasného plánu," uvádí CZALPA.

Podle sdružení pilotů je současné propouštění pilotů nad rámec restrukturalizačního plánu zejména proto, že snižuje počet dopravních pilotů už v průběhu restrukturalizace, tedy o rok a půl dříve.

Kalousek: ČSA plní zadání ministerstva
Podle Hejskové dnes dozorčí rada společnosti kroky vedení potvrdila. Rada zároveň uznala, že ve změnách, které se dějí v Českých aeroliniích už více než rok, je třeba pokračovat, a to včetně zvyšování efektivity a plánované redukce personálních nákladů. Ty se podle Hejskové týkají všech profesí napříč společností.

Vzhledem ke zvyšování poptávky po letecké přepravě považuje CZALPA snižování stavů posádek a počtu letadel za nevýhodné. Za vedení společnosti se ale v úterý postavil ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého ČSA plní zadání majoritního vlastníka společnosti, kterým je ministerstvo.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!