12. května 2011 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA se vrhají na Bratislavu, Slovákům nabídnou šest linek

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie (ČSA) rozšíří své působení na bratislavském letišti a ze slovenské metropole nabídnou přímá letecká spojení do Amsterodamu, Barcelony, Bruselu, kyperské Larnaky, Paříže a Říma. Informovala o tom mluvčí Skupiny ČSA Hana Hejsková.

Aerolinie v současnosti provozují linku z Bratislavy do Prahy, loni na této trase přepravily téměř 60.000 lidí.

Osiřelé letiště

Slovensko na rozdíl od okolních zemí nemá svého národního leteckého přepravce, největším operátorem v Bratislavě jsou irské nízkonákladové aerolinie Ryanair.

Letiště M. R. Štefánika, které chce vláda pronajmout soukromému investorovi, nabízí zejména spojení do evropských měst, při letech do zámoří Slováci využívají nabídku dopravců na nedalekém letišti v rakouském Schwechatu.

"K rozhodnutí zahájit operování přímých letů z metropole Slovenska nás vedlo nejčastější směrování cestujících na přestupních letech Českých aerolinií z Bratislavy přes Prahu dále do sítě společnosti," uvedl viceprezident pro obchod a marketing Českých aerolinií Jiří Marek.

Mezi Bratislavou a Barcelonou nabídnou ČSA dva obousměrné lety týdně, do Bruselu a Larnaky budou ČSA ze slovenské metropole létat třikrát týdně, do Amsterdamu čtyřikrát, pět párů letů týdně vypraví do Říma a sedm do Paříže.

"Slovenský trh v tomto ohledu nabízí zajímavý potenciál," soudí Marek. Podle portálu Sme.sk začne český dopravce na nových linkách létat od června, letenky se začnou prodávat ve druhé polovině tohoto měsíce. Přesný letový řád společnost oznámí příští týden.

Nová spojení z Bratislavy budou České aerolinie provozovat Boeingem 737-500, do Prahy nyní létají menším turbovrtulovým strojem ATR. Od května společnost otevřela spojení mezi Prahou a slovenským Popradem.

ČSA by měly do Bratislavy přijít poté, co se z největšího slovenského letiště stáhnou polské aerolinie LOT. Ty kvůli nízkému zájmu cestujících po roce od příštího týdne zruší přímou linku do Varšavy.

ČSA

České aerolinie v současnosti ve spolupráci se svými partnery nabízejí spojení do 91 destinací ve 45 zemích světa. Společnost zaměstnává zhruba čtyři tisíce lidí a provozuje 18 letadel Airbus, osm letadel typu Boeing a 12 turbovrtulových letadel ATR určených pro kratší vzdálenosti.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.