6. prosince 2011 8:22, aktualizováno  9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA zastavily prodej letenek z Bratislavy

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie přestaly prodávat letenky na všechny své lety z Bratislavy. V současnosti nejde koupit letenku ČSA na žádný tento spoj až do konce března.

Firma vysvětluje zastavení prodeje nátlakovými akcemi pilotů, informoval server iDnes.cz. Aerolinie navíc zrušily pondělní i dnešní lety ze slovenské metropole.

"Linky jsou v systému, ale jsou pozastaveny pro prodej. Impulsem pro stažení kapacity ze Slovenska na domovské letiště byly nátlakové aktivity CZALPA (odborové sdružení dopravních pilotů) a reálná možnost ohrožení letového provozu," řekla serveru mluvčí ČSA Hana Hejsková. V rezervačním systému je možné zatím koupit jen letenky na letní letový řád.

ČSA na rozcestí. Buď firma zeštíhlí, nebo končí

O zastavení prodejů letenek z Bratislavy firma rozhodla necelý půlrok poté, co nejprve zrušila spojení mezi Prahou a Bratislavou a následný start přímých linek z Bratislavy do několika evropských měst. Linky z Bratislavy ČSA částečně omezily už od zimy; z původních šesti destinací zachovala spojení do Paříže, Amsterdamu a Larnaky.

Už v pondělí přitom ČSA odřekly dva zpáteční lety z Bratislavy do Paříže jakož i let do Amsterodamu. Cestujícím z těchto linek aerolinie podle mluvčí bratislavského letiště Dany Madunické nabídly mimo jiné náhradní lety z Vídně. Z údajů bratislavského letiště vyplývá, že ČSA zrušily i dnešní ranní let do Amsterodamu a odpolední spoj do Larnaky.

Protesty pilotů

Protesty pilotů v minulém týdnu vyvolalo převádění letadel z mateřské společnosti na charterového dopravce. Podle CZALPA jde o vyvádění majetku ze společnosti a ohrožování pozice ČSA na trhu. Sdružení v pondělí v otevřeném dopise vyzvalo poslance a senátory, aby urychleně pomohli najít strategického partnera pro České aerolinie. ČSA zároveň zveřejnily, že propustí 100 dopravních pilotů, tedy zhruba třetinu. Zhruba stejný počet míst vytvoří v charterové dceřiné firmě, kde je ale jiné mzdové ohodnocení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!