22. ledna 2009 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSOB klesl loni čistý zisk na jednu miliardu korun

pobočka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pobočka ČSOB | foto: ČTK

PRAHA Skupině Československé obchodní banky klesl loni čistý zisk na přibližně jednu miliardu korun. V roce 2007 ČSOB vykázala čistý zisk 10,837 miliardy korun. Důvodem poklesu je přecenění investičního portfolia na nulu, což souvisí s dopady finanční krize. Předběžné očekávané výsledky hospodaření oznámila ČSOB v tiskové zprávě.

"Nadále platí, že světová finanční krize nebude mít dopad na stabilitu
ČSOB, ani na její klienty, pouze dojde ke snížení čistého zisku za rok 2008," uvedla dnes banka. Kapitálová přiměřenost banky loni přesáhla deset procent. Poměr úvěrů ke vkladům je přibližně 70 procent.

Skupina ČSOB má ve svém portfoliu strukturované cenné papíry (tak zvané CDO) v celkové nominální hodnotě zhruba 430 milionů eur (zhruba 12 miliard korun). "ČSOB se rozhodla pro maximální možnou opatrnost a přecenila všechna tato aktiva, jejichž hodnota byla předmětem spekulací, na nulu," uvedl mluvčí banky Ivo Měšťánek. Podle něj tak již toto portfolio nebude do budoucna negativně ovlivňovat hospodářské výsledky ČSOB. Banka rovněž
vytvořila opravné položky na expozici vůči islandským bankám ve výši 466 milionů korun.

Finanční krize se tak loni dotkla hospodaření ČSOB přeceněním CDO, vytvořením opravných položek na expozici vůči zkrachovalé americké investiční bance Lehman Brothers ve třetím čtvrtletí a vůči problémovým islandským bankám ve čtvrtém čtvrtletí.

Podrobné konsolidované neauditované finanční výkazy za rok 2008 podle mezinárodních účetních standardů ČSOB zveřejní 12. února.
ČSOB ovládá belgická KBC, které se dnes Vlámsko rozhodlo kvůli problémům poskytnout dvě miliardy eur (asi 55 miliard Kč). Podle zástupců ČSOB se tento krok ovšem tuzemské banky netýká a neovlivní ani její činnost. ČSOB je podle aktiv největší tuzemskou bankou.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.