16. března 2011 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSOB opět odložila emisi akcií. Belgičané nechtějí ztratit svůj klenot

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Další významná emise akcií, která se měla uskutečnit na pražské burze, se odkládá. Majitelé ČSOB na poslední chvíli zastavili emisi jejích akcií, která se podle plánu měla uskutečnit na konci března. Lidovým novinám to řekl důvěryhodný zdroj obeznámený se situací.

"Emise akcií byla již zcela připravena, avšak belgičtí majitelé ČSOB ji několik dní před oznámením zastavili," řekl LN zdroj. Belgická bankovní skupina hodlala z prodeje ČSOB poplatit část dluhů, které má u vlámské vlády i evropské komise z doby bankovní krize.

Řádově 40 miliard korun, které měli bankéři z belgické KBC za prodej přibližně 40procentního podílu inkasovat, však hledají jinde. Prodejem ČSOB by se totiž zbavili svého nejlepšího zahraničního aktiva a tomu se všemi silami snaží předejít. Současný odklad emise akcií je již několikátý, není tedy zřejmé, zda ČSOB na burze vůbec skončí.

Podle informací od zdrojů seznámených s vývojem v KBC, dělá tato belgická banka všechno proto, aby nakonec žádnou emisi akcií dělat nemusela. Pokud by nakonec k emisi došlo, provede jí ČSOB velmi pravděpodobně až s podporou pololetních výsledků, tedy nejdříve na podzim letošního roku.

Emisi akcií založenou na výsledcích loňského hospodaření, kdy vydělala přes 13 miliard korun čistého, smí totiž banka podle regulatorních pravidel udělat nejpozději na konci března.

Banka by teoreticky mohla akcie vydat i po zveřejnění výsledků hospodaření za první čtvrtletí, ale to není příliš pravděpodobné.