16. března 2013 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSSD chce daň z příjmů až 38 procent, pro banky 30 procent

Jan Mládek, ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek, ekonom | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Sociální demokraté budou chtít po případném volebním vítězství zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Horní sazba jejich daně by měla činit 38 procent proti současným 15 procentům a případné sedmiprocentní solidární dani.

Firmám by ČSSD zvýšila daně z 19 na 21 procent a zavedla by druhou, třicetiprocentní sazbu daně pro velké finanční, energetické a telekomunikační firmy. Na sjezdu strany v Ostravě to prohlásil její stínový ministr financí Jan Mládek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Naší vlajkovou lodí je nepochybně daň z příjmů fyzických osob," prohlásil Mládek. "Já bych tady chtěl potvrdit bez jakýchkoli pochybností, my prostě zavedeme progresivní daň fyzických osob s horní sazbou 38 procent z hrubé mzdy," slíbil. Současnou superhrubou mzdu chce zrušit. V případě zvýšení daně firmám řekl, že stížnosti na odliv peněz na dividendách jsou legitimní.

"Jsou to kroky, které nejsou pro ekonomiku příznivé, nicméně je to jeden ze způsobu řešení přetrvávajících fiskálních problémů," reagoval na plány ČSSD hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek. "V některých případech to může být více škodlivé, v některých méně," poznamenal.

Zatímco zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent by většina firem zvládla, není si naopak jistý, zda je správné zavádět zvláštní sazbu daně pro vybrané sektory ekonomiky. "Není jasné, proč by měly banky nebo telekomunikace být horší nebo lepší než firmy ze strojírenství a automobilového průmyslu," řekl Marek, podle něhož je navíc navrhovaná sazba poměrně vysoká.

ČSSD chce také odložit fungování jednoho inkasního místa, kam plátci daní a dalších odvodů směřují veškeré platby. "To budeme muset odložit, protože jinak to skončí úplně stejně jako sKarty," řekl Mládek.

Boj proti švarcsystému

Prioritou ČSSD podle Mládka bude i boj proti švarcsystému, tedy zaměstnávání lidí na živnostenský list místo pracovní smlouvy. Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že se nevybírají peníze na sociální pojištění.

"Dospělo to tak daleko, že řada tzv. OSVČ (osob samostatně výdělečně činných), pokud se nic neudělá, tak ty jejich důchody budou minimální," varoval. "Takže my to vlastně uděláme v jejich zájmu," dodal.

Lidovky.cz, ČTK