20. července 2012 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSSD: Ředitel CzechInvestu se pokoušel zprivatizovat jeho činnost

Křížek Miroslav, ředitel CzechInvestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křížek Miroslav, ředitel CzechInvestu | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek se podle tiskové zprávy opoziční ČSSD snažil v tichosti zprivatizovat jednu z hlavních činností této státní instituce, která do Česka láká investory a na starost má také evropské dotace.

CzechInvest obvinění odmítl, jeho mluvčí Štěpánka Filipová uvedla, že agentura postupovala hospodárně. Zamýšleným a později zrušeným krokem chtěl podle ní CzechInvest uspořit náklady.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) již minulý týden pověřil náměstka Martina Frélicha, aby průběh vypsání kritizované zakázky prověřil.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledek šetření ministr očekává v řádu několika dnů," sdělila dnes mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.

"Ředitel Křížek se pokusil outsourcingem vyvést správu, aktualizaci a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory prostřednictvím databáze nemovitostí. Tuto činnost se pokusil převést 21. června na firmu Glafin bez toho, aby proběhlo řádné veřejné výběrové řízení," stojí ve zprávě, pod kterou jsou podepsáni stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Petr Kajnar a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

CzechInvest: Výběrové řízení bylo v pořádku

Mluvčí CzechInvestu večer v tiskovém prohlášení uvedla, že výběrové řízení bylo po právní stránce v pořádku a Glafin zvítězil mimo jiné kvůli nejnižší nabídnuté ceně. "Na základě negativní medializace se ale firma Glafin rozhodla od plnění veřejné zakázky odstoupit. V dopise, který CzechInvestu poslala, uvádí, že tento krok podniká ve snaze ochránit své klienty před uměle vyvolanou negativní publicitou," dodala.

A zadávací řízení nakonec podle ní zrušil i CzechInvest. "Po zvážení celé situace se zadavatel rozhodl zrušit celé zadávací řízení," napsala Filipiová. Agentura tak podle ní učinila v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, který umožňuje zadavateli zadávací řízení bez odkladu zrušit, pokud vybraný uchazeč odmítl uzavřít smlouvu.

Sociální demokraté postup CzechInvestu kritizovali. Informace o tom, že bylo zahájeno veřejné výběrové řízení, podle ČSSD nebyla řádně a včas oznámena na internetových stránkách CzechInvestu. "Tam byla vložena tato informace až v červenci, tedy poté, co generální ředitel již rozhodl.

Takové jednání vyvolává mnoho vážných podezření a je zcela nepřijatelné a neomluvitelné," uvedli stínoví ministři.

Ministr by podle ČSSD měl předložit novou koncepci agentury

Sociální demokracie proto vyzvala ministra průmyslu a obchodu Kubu, aby zastavil všechny snahy o privatizaci CzechInvestu. "Je zároveň nanejvýš nutné, aby z nepřijatelného jednání generálního ředitele CzechInvestu Křížka vyvodil personální důsledky," míní ČSSD, podle které by Kuba měl zároveň předložit novou koncepci fungování CzechInvestu.

Agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, od roku 1993 zprostředkovala investice v celkové hodnotě 715 miliard korun, které vytvořily 228 000 pracovních míst.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!